Navigace: Vladimír Slavík > Hrabová a okolní svět v dubnu 2024

Hrabová a okolní svět v dubnu 2024

 

Hrabová v dubnu 2024:  Rada městského obvodu se scházela v pravidelných i mimořádných termínech, bylo rozhodnuto o realizaci akce „Větrání tříd a šaten MŠ Klubíčko“ za 3,386 mil. Kč. Zasedal kontrolní výbor, mediální, kulturní a bytová komise. Díky iniciativě Mgr. Pavlíny Špačkové, nové vedoucí odboru sociálních, organizačních a vnitřních věcí, byl zahájen rozvoz obědů ze školní pro občany starší 75 let, kteří mají s přípravou obědů problémy. Zájem o tuto službu je značný, přihlásilo se cca 50 seniorů. Uskutečnilo se celkem 14 kulturních a společenských akcí, z toho 7 v Kulturním domě. Tradičně se konal Kateřinský běh, Štafetová míle a Ukliďme Česko. Zvláštní bylo dubnové počasí. V prvních dvou dekádách nadprůměrně teplo, vykvetlo mnoho stromů, poslední dekáda mrazivá. Doplatily na to zejména ořešáky.

Hrabovské listy č. 4 vyšly již 4. dubna, přinesly mimo jiné informace o dotacích pro spolky a organizace v celkové výši 609 tis. Kč.

Stavební akce: Pokračují práce v budově ZŠ – rozšíření školní jídelny, revitalizace bytového domu Šídlovecká 32 a rekonstrukce bývalé školky na Příborské ulici.  Společnost Ostravské lesy a zeleň, s.r.o. provedly za 692 tis. Kč úpravu terénu parcely č. 763/1 (prvá etapa akce „Mokřady“). Pokračuje výměna vodovodu na Paskovské ulici.

Významné události v ČR: Na vzestupu je černý kašel. Novým hejtmanem MS kraje se stal Josef Bělica.  Návštěva předsedy vlády v USA, setkání s prezidentem Bidnem. V Letech u Písku otevřen památník holokaustu Romů a Sintů. Porada koalice a opozice o penzijní reformě u prezidenta, hnutí ANO nesouhlasí s prodloužením věku odchodu do penze. Odstoupila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, nahradí ji Pavel Tuleja. Z postu hlavní hygieničky ČR odstoupila Pavla Svrčinová. Volební preference hnutí ANO na konci měsíce jsou cca 34 %, preference ODS cca 15%, ohrožena je v budoucí poslanecké sněmovně účast KDU-ČSL a TOP O9. Rozvod Andreje Babiše s Monikou Babišovou.

Významné události ve světě: Ve válce Ukrajiny s Ruskem nastává změna, Ukrajina postupně ztrácí území, nálety na Charkov a Oděsu, cílené útoky raket a dronů na elektrárny a významnou infrastrukturu i v západní části Ukrajiny.  Ukrajinská armáda trpí nedostatkem munice a jiné vojenské techniky. Pokračuje válka mezi Izraelí a Hamasem v Gaze, proti válce protestují příznivci Palestinců jak v Evropě, tak zejména na univerzitách v USA.  Novým prezidentem Slovenska zvolen Peter Pellegriny. Státy EU dojednaly nová opatření proti nelegální migraci. Americká Kongres schválil  finanční pomoc Ukrajině ve výši 61 mld. dolarů. V Kodani vyhořela budova historické burzy. Světový rekord ve skoku o tyči posunut na 624 cm.  Do Egyptského musea byla vrácena socha Ramsese II, ukradená před třiceti lety.

Čtvrtek 2. května 2024            V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma