Navigace: Vladimír Slavík > Hrabová není Beverly Hills

Hrabová není Beverly Hills

 

S tímto názorem pana Martina Gzyla souhlasím. Ani bych si to nepřál. Ale přeji si, aby Hrabová bylo místem, kde se občanům dobře žije.  A některá fakta  to i  dokazují. Nejen  až příliš velký zájem o stavbu nových RD na území Hrabové,  ale  i poměrně neobvyklý  zájem o  obecní byty na Šídlovci. Kdyby byly zanedbané a jinak pro spokojené bydlení nevhodné, pak  by mnohé byly prázdné. Ale nejsou, existuje na ně dokonce pořadník. Proto opakovaně tvrdím, že bydlení na Šídlovci je velmi atraktivní. 

Nevím proč se pana Gzyla tak dotkl můj názor, že pro modernizaci  obecních  bytů je vhodné uplatnit  i část nájemného. A že k dosažení tohoto cíle je žádoucí upravit nájemné na úroveň, která je běžná jinde.

Pan Gzyl mi prostřednictvím FB vzkázal, abych se probudil do reality, pokud je čas. Dost mě tím naštval. Reagoval jsem ale na tuto jeho invektivu  věcně  a slušně.  Vůbec se nepovažuji za  snílka, ale za občana s velmi pragmatickým myšlením, možná někdy zbytečně agresivním.  Tolik na závěr mé polemiky s uvedeným občanem.

Nebude na škodu sdělit k současné  problematice  bytového fondu následující skutečnosti:

Na příslušném účtu  bytového a nebytového fondu  v Komerční bance byla  k 31.12.2019  plusová částka 11 mil. Kč. Je to dobře nebo špatně? Určitě špatně. Je to důkaz toho, že modernizace bytového fondu probíhá zcela  neuspokojivě. Za ideální stav  tohoto účtu považuji hodnotu plus mínus nula .To, co se vybere na nájmu, to se musí investovat doúdržby a  modernizace bytového fondu, 

Proč tato neuspokojivá situace vznikla? Odpověď je jednoznačná. Neomluvitelným způsobem se v Hrabové zanedbala modernizace bytového fondu.  Zcela zde selhala nynější  samospráva, pan starosta a ostatní radní. To tvrdím zcela zodpovědně. Občasná výměna kuchyňské linky nebo domovních dveří není modernizace, ale pouze údržba. 

Všichni ví, že bytové domy na Šídlovci vyžadují zásadní modernizaci,  výměnu energetických a dalších sítí a také zateplení obvodových stěn.  Nic z toho se ale nekoná. .

Stále neexistuje to podstatné, a to  technická dokumentace pro uvedenou modernizaci včetně časového  harmonogramu realizace. Údajně se na tom pracuje s termínem ukončení září-říjen. Zodpovědnou osobou je radní  pan Dolejška.

Celkem chápu rozhořčení pana Gzyla a i dalších nájemníků obecních bytů při hodnocení současné situace.   Zvlášť velké pochopení mám ke zmínkám o zbytečných překážkách  při snaze některých nájemců o privatizaci bytu, ve kterém bydlí. Někteří privatizovat mohli, jiní  ne. Jsem  pevně přesvědčen, že nejlepším vlastníkem jakékoliv nemovitosti je soukromá osoba. A  to včetně bytu. 

Hodně si slibuji od zastupitelstva, které  se má sejít koncem září. Určitě se tam bude jednat i o bytovém fondu. Předpokládám, že pan radní Dolejška seznámí zastupitelstvo s plánem na  jeho modernizaci, a to včetně způsobu financování. Ideální by byla dotace z MMO nebo komerční půjčka.  

28.8.2020     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma