Navigace: Vladimír Slavík > Hrabová sní o centru, které nikdy neměla

Hrabová sní o centru, které nikdy neměla

 

S velkým zájmem jsem si v pátek 1.6. přečetl v Moravskoslezském Deníku cz.  článek Petra Jiříčka o budoucnosti Hrabové. Dozvěděl jsem se v něm, že naše obec bude mít konečně důstojné centrum!

Pan  starosta Igor Trávníček (ODS)  uvedenému novináři sdělil, že  podle územních studií  může v Hrabové v nedaleké budoucnosti vyrůst až několik set  rodinných domů. Přibude spousta obyvatel, navýší se potřeba kulturního, společenského a sportovního vyžití.

Nové centrum, pracovním názvem označováno za „nové srdce Hrabové“ má vzniknout v místě kolem současného úřadu. Jisté už je, že za úřadem bude stát nová mateřská škola, a v podobě jeho přístavby vyroste i kulturní dům.

Podle pana starosty o další zástavbě v těchto místech budou rozhodovat v připravované diskusi  také místní občané. Na tvorbě architektonického návrhu  se podílí i studenti  stavební fakulty VB.

Začít se stavbou by se mělo v příštím roce a do pěti let by měla být první etapa hotova.

Podle pana starosty jde o  záměr, na který obec již  dlouhá léta šetřila a má úspory. Tyto ale nejsou dostačující,  na celou vizi bude zapotřebí několik stovek milionů korun.

Komentář HN:

Po přečtení tohoto článku mě napadly následující otázky:

1. Proč  vytvoření centra Hrabové již nebylo  požadováno  při  tvorbě územního plánu statutárního města Ostravy, který  městské zastupitelstvo  schválilo v roce 2014? Tento plán byl  připravován v době, kdy byl starostou Hrabové Rostislav Naď  (ODS), místostarostou Jan  Dvořák (ČSSD),  radními Rudolf Dudic (ODS), Libor Lyčka  (ODS) a Milan  Pospěch (ČSSD). V zastupitelstvu Hrabové tehdy působili  mimo již uvedené i  současní místní politikové  jako Bohumil  Rundt, Alica Strnišťová,Vladimír Petana a Milan Orkáč.

2. Proč se tato vize o potřebnosti centra  nepromítla do volebních programů alespoň některých místních politických stran a hnutí při komunálních volbách v roce 2014? Mohlo se tak začít s realizaci „srdce Hrabové“ již v roce 2015 a ne až v roce 2018.

 Podle dosažitelných údajů první veřejně přístupná informace o Hrabové budoucnosti   byla zveřejněna v Hrabovských novinách  dne 1.10.2016. Článek je stále k dohledání  na str. 11 mého webu.  Takže o dlouhodobě  plánovaných záměrech dřívějších a nynějších představitelů Hrabové lze s úspěchem pochybovat.

Hrabovské noviny se tomuto tématu věnovaly systematicky i v dalších letech, a to v pěti článcích v roce 2017 a ve dvou článcích v  roce letošním. Případným zájemcům zašlu podrobnější  informace.

K řešení uvedené problematiky byla v listopadu 2017 vytvořena komise, vedená panem starostou. O její činnosti se toho mnoho neví, protože nejsou zveřejňovány zápisy z jednání, kterých již bylo údajně několik.  Jakmile se dozvím o činnosti komise  něco konkrétního, budu o tom ihned  informovat čtenáře HN.  

4.6.2018     V.S. 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma