Navigace: Vladimír Slavík > Hrabová v dubnu 2023

Hrabová v dubnu 2023

Rychlost.cz - poptávka připojení

 

Počasí:  Poměrně chladné, vyskytovaly se hojně i noční mrazíky. Zvlášť  deštivá byla první dekáda měsíce.

Významné události ve světě a v ČR: Hlavní světovou událostí je stále válka na Ukrajině. Již třetí měsíc  se bojuje o město Bachmut. Ruské rakety a drony nadále poškozují infrastrukturu na mnoha místech Ukrajiny. EU a zejména USA pokračují ve dodávkách zbraní a munice. Významná je i finanční  pomoc na udržení chodu země. Prezident Petr Pavel společně se slovenskou  prezidentkou Zuzanou  Čaputovou navštívili Kijev.  Prezident Pavel pak odjel do východního ukrajinského   města Dnitro, kde jednal o budoucí pomoci.  Ve Francii  pokračují protivládní demonstrace, vyvolané snahou vlády o zvýšení věku odchodu do důchodu.  Novou členskou zemí NATO se stalo Finsko. V ČR pokračují  diskuse o snížení deficitu státního rozpočtu. Opatření , která mají zajistit úspory ve výši 70 mld Kč, oznámí vláda v květnu. Na post ministra školství rezignoval ze zdravotních důvodů Vladimír Balaš. V Ostravě vystřídal primátora města Tomáše Macuru (ANO) Jan Dohnal (ODS).

Městský obvod Hrabová:  Dubnové Hrabovské listy  vyšly 3. 4. 2023. Nová šéfredaktorka Karla Slívová upravila vzhled a obsah časopisu. Její snahou bylo oslovit čtenáře všech věkových skupin, zvýšit čtivost článků a všeobecně tento časopis poněkud zatraktivnit.  Ohlasy na tyto změny jsou většinou kladné. Z usnesení RMOb RMOb  12.4. 2023:  Rozhodnutí o poskytnutí dotace 10 tis. Kč  Jezdeckému klubu Na Rozvodí.  Rozhodnutí o zrušení zakázky, vedené pod názvem  Dětské herní prvky pro MŠ Klubíčko. Rozhodnutí o vystavení objednávky na realizaci opravy části komunikace Bažanova (u hřbitova). Rozhodnutí o  vystavení objednávky k opravě plochy v křižovatce Šrobárova-Šídlovecká. RMOb bere na vědomí  zápis z jednání komise výstavby, dopravy a ekologie ze dne 27.2. 2023. Na  webových stránkách MOb Hrabová zveřejněno usnesení a zápis z 3. jednání zastupitelstva, konaného dne 13. března 2023,  a zápisy z posledních jednání komise kulturní a komise VDE.

Činnost spolků a organizací: Přesto, že počasí těmto aktivitám příliš nepřálo, byla činnost spolků a organizací opět velmi živá. Konalo se vítání občánků (1.4.), Aprílový hrabovský karneval (1.4.), Výstavka velikonočních kraslic (5.4.)  Den otevřených dveří  MŠ Klubíčko (14.4.), Jarní zábava (15.4.), Kateřinský běh (20.4.), Den Země v naší knihovně (20.4.), Na kafe se Zdeňkem Chlopčíkem (21.4.), Uctění památky obětí 2. sv. války (30.4.), Pálení čarodějnic (30.4.). Všechny akce byly  obrazově dokumentovány manž. Hromádkovými a  fotodokumentace je  uložena ve Fotogalerii městského obvodu.

Mimořádné události:  Za mimořádnou událost považuji  rozsáhlou  revitalizaci zeleně na  Šídlovci v okolí restaurace Zvonírna. Na základě odborně zpracované dokumentace byly odstraněny závadné a neperspektivní stromy a nahrazeny novými.  Díky tomu budou i naši potomci mít v této oblasti dostatek vzrostlých dřevin, a  mohou využívat jejich přínosy  v oblasti životního prostředí, a také v oblasti estetiky. Zmínku si zaslouží i den 3.4., kdy se opět na svém hnízdě setkali hrabovští  čápi Vilém a Jasmínka.

3. 5. 2023    V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma