Bylo to velmi úspěšné peněžní družstvo, které existovalo neuvěřitelných 49 let, a to od roku 1903 do roku 1952.
Družstva tohoto typu začala vznikat v německých zemích v polovině 19. století a nazývala se podle jména jejich zakladatele, Fridricha Wilhelma Reiffeisena, „Rajfajzenky“. V českých zemích byl jejich propagátorem František Kampelík, a tak později dostaly název „Kampeličky“. Byly to peněžní spolky, určené pro menší obce, kde se lidé navzájem dobře znali a důvěřovali si.
V Hrabové byli u zrodu zdejší „Rajfajzenky“ Ludvík Staněk, Jan Vogt, František Bartoník, Viktor Olšanský a učitel František Němec. Stalo se tak v roce 1903.
Princip činnosti těchto družstev byl následující: Jejich členové si v nich ukládali své úspory z úrokem cca 3 % a zájemci o půjčku zaplatili na úrocích poněkud více. Ze vzniklého zisku byli placeni funkcionáři družstva. Mezi volené funkcionáře patřilo vedení družstva a dozorčí rada. Dlouholetým funkcionářem hrabovské rajfajzenky byl Jan Olšanský (25 let činnosti ve vedoucích funkcích ) a učitel Štěpán Němec, který byl neuvěřitelných 42 let pokladníkem družstva.
Peníze se půjčovaly místním sedlákům na stavby a opravy domků, stodol, chlévů a stájí, na nákup pozemků, dobytka, pícnin, osiva a hospodářských strojů, v pozdějších letech si místní živnostníci půjčovali na vybavení dílen, obchodů a provozoven, ostatní občané na nákup nábytku a vybavení domácností, a také i na výbavu pro nevěsty a výplatu dědických podílů. Dokonce v jednom případě i na nákup rybí násady do selského rybníka.
Šlo o krátkodobé půjčky na 2 – 4 roky. Ručiteli byli tři až čtyři místní občané, členové družstva. Ne všem zájemcům o půjčku bylo vyhověno. Splátky byly měsíční, v případě potřeby vypomohli ručitelé.
Družstvo v Hrabové mělo 200 – 300 členů, největší zájem o půjčky byl na počátku 20. století a pak v meziválečném období. Rekordním rokem byl rok 1923, kdy bylo uloženo a vzápětí půjčeno cca 500 tis. Kč. Půjčovalo a splácelo se i po roce 1945.
Tato spořitelní družstva končila svou činnost v roce 1952, kdy byla sloučena se Státní spořitelnou. Snahy o obnovení jejich činnosti po sametové revoluci v roce 1989 nebyly úspěšné.
Nemohu nezmínit a nevzpomenout tzv. střádanky. Byly to kovové skříňky s otvorem pro drobné mince. Obdrželi je zdarma členové družstva pro jejich děti. Ty si do nich ukládaly svůj „výdělek“ za různé domácí práce a také peněžní dary od příbuzných. Třeba za dobré vysvědční. Čas od času navštívil malý střadatel pokladníka družstva, který pokladničku vyprázdnil a příslušný obnos zapsal včetně úroků na spořitelní kartu dítěte. Bylo to z hlediska výchovného velmi účinné. Děti se tak učily od malička šetřit a vážit si peněz.
Ale to všechno je již dávno pryč a současná generace je úplně jiná. Prý je v současné době u nás cca 900 tisíc občanů, kteří mají vážné problémy se splácením svých půjček. To v době, kdy existovaly kampeličky, nebylo možné. Bez důvěryhodných (a hlavně bohatých) ručitelů by jim nikdo nepůjčil.
12.8.2020 V.S.