Nestačím se divit, kolik různých informací je na webových stránkách SMO. Dnes jsem celkem náhodou otevřel heslo „Vše o životním prostředí v Ostravě“.
Jsou zde kapitoly Správa a řízení životního prostředí, Ovzduší, Klimatické zóny, Městská doprava, Voda, Odpady, Energetika, Příroda a biodiverzita, Využití krajiny, Hluk, Zeleň. U každé kapitoly jsou uvedeny podrobné informace, grafy a tabulky. Vše je zpracováno rukou profesionála přehledně a esteticky.
Vybral jsem si k podrobnějšímu prostudování kapitolu „Využití krajiny.“ Jsou v ní podkapitoly Brownfields, Ekologické zátěže, Metan, Půda, Zeleň, Opatření. V Ekologických zátěžích jsem se následně propracoval do Starých ekologických zátěží na katastrech jednotlivých městských obvodů.
V Hrabové máme tři takto postižená území:
A1: Nádrže Pilík 3,4,5 – nápravná opatření žádoucí (na mapě označeno žlutou barvou).
A2: Plochy po bývalých nádržích Pilík 1,2,3 a odval B – nápravná opatření nutná (na mapě označeno oranžovou barvou).
Tyto informace mne překvapily. Doposud jsem se domníval, že celý tento areál je bezproblémový. Plochy po bývalých nádržích 1,2,3 včetně odvalu B jsou rekultivovany, u vodních nádrží 4,5 nebylo v procesu EIA schválen orgány MŽP ani požadované vyčistění dna. Ani v „Závazném stanovisku“ EIA z roku 2018 nebyl orgány MŽP nikomu uložen žádný úkol, který by požadoval další zásahy, vedoucí k odstranění ekologických zátěží tohoto území, zasaženými těžbou uhlí Dolu Paskov.
Vysvětluji si to tak, že na ministerstvu životního prostředí „neví pravá ruka, co dělá levá ruka“. Ani odbor ochrany životního prostředí magistrátu města Ostravy nevěnuje tomuto území zvlášť velkou pozornost. Marně uvažuji o tom, jaká „nutná nebo žádoucí nápravná opatření“ měli tvůrci této mapy "Starých ekologických zátěží" na mysli?
Možná, že o tom více ví místostarostka paní Kopitzová, která má tuto problematiku v Hrabové na starosti.
26. 11. 2021 V.S.