Tento článek je o zastupitelské demokracii a je určen především těm, kteří chodí k volbám.
Ještě mám dobře v paměti situaci před posledními komunálními volbami, kdy jsem se rozhodoval, komu dám svých 15 hlasů. Tehdejší koalici ODS + ČSSD určitě ne, nic přínosného pro občany Hrabové v minulých obdobích nepředvedli a v jejich volebních programech jsem nenašel nic zajímavého.
Nové hnutí „Ostravak“ se mi jevilo příliš ekologicky zaměřené, pana Šumberu jsem tehdy ještě neznal. Takže můj jeden preferenční hlas obdržel pan František Jochec z kandidátky KDU – ČSL a zbývající hlasy hnutí „Změna pro Hrabovou“. František Jochec proto, že jako jediný kandidát navštěvoval voliče a vysvětloval, čím by byl v případě zvolení pro občany přínosem. „Změnu“ proto, že měli ve svém volebním programu body, které jsem pokládal v té době pro Hrabovou za důležité.
Volby dopadly jak dopadly, pan Jochec zvolen nebyl a hnutí „Změna“ získalo v zastupitelstvu pouze jeden mandát. Jsem realista a mám rád lidovou moudrost. Zde je na místě přísloví „když neteče, aspoň že kape“.
Před časem jsem obdržel od jednoho občana dopis, kde mi vyčítal, že všechno jen kritizuji, a když jsem tak chytrý, proč jsem nekandidoval do zastupitelstva. Obšírně jsem mu odpověděl, zde jen stručně uvedu toto: Ne každý má schopnosti býti politikem. Mě chybí ta základní, neumím účinně přesvědčovat ostatní o svých názorech. Nemám k tomu dost trpělivosti. Proto využívám možnosti zastupitelské demokracie a deleguji své hlasy těm, kteří jsou přesvědčeni, že mají všechny předpoklady býti dobrými politiky. Věk v tom nehraje roli, pan Rundt je rovněž senior a má neustále ambici být komunálním politikem, dokonce místostarostou.
Na druhé straně by měli zastupitelé počítat s tím, že jejich voliči nemusí být s předváděnými výkony spokojeni a mohou je kritizovat, což není lidem vždy příjemné. Ale každá mince má dvě stránky, šli do toho dobrovolně, nikdo je nenutil, a jsou za to dokonce honorováni. Volič právem předpokládá, že kandidáti na politiky mají pro tuto práci základní předpoklady, mezi které počítám dobrou znalost komunální legislativy, možnost a ochotu komunikace s voliči, nejlépe prostřednictvím počítače, a potřebné mentální a jiné schopnosti.
Zodpovědný volič sleduje průběžně výkony svých reprezentantů během volebního období. Slouží k tomu především plnění volebního programu, dále pak počínání zastupitelů v komisích a výborech a v neposlední řadě jejich aktivita na jednáních zastupitelstva.
Přiznám se, že to je jediný důvod, proč se zůčastňuji (jako divák) těchto jednání. Především pozorně sleduji počínání jednotlivých zastupitelů, abych mohl zodpovědně volit u příštích voleb. Svého občanského práva vstupovat do těchto jednání nevyužívám. Jsem si vědom toho, že nemám možnost zásadně ovlivnit výsledky těchto jednání, jelikož nemohu hlasovat. Zbytečně bych tím zdržoval a narušoval průběh jednání zastupitelstva.
14. 1. 2016. V.S.