V zákoně o obecních kronikách je napsáno, že jsou v nich zaznamenávány zprávy o důležitých a pamětihodných událostech pro informaci i poučení budoucím generacím.
Za důležitou zprávu tohoto druhu považujit zápis, který učinil kronikář pan učitel Zdeněk Oliva na stránce 273 obecní kroniky, když popisoval významné události z roku 1923:
„Dne 3.11.1923 zemřel dlouholetý starosta Ludvík Staněk. Přiženil se do Hrabové v roce 1876 na grunt č. 35 do rodiny Velkých. Narodil se ve Vítkovicích. Byl to člověk na svou dobu vzdělaný a neobyčejně podnikavý. Statek rodiny Velkých zakrátko zvelebil na stupeň „vzorný“ a burcoval zdejší rolnictvo k práci a k pokroku. Měl mnoho nepřátel, ale překážky mu činily radost. Jako starosta obce a předseda starostenského sboru moravskoostravského okresu hájil zájmy venkovských obcí a zájmy národní. Byl spoluzakladatelem Národního domu v Mor. Ostravě, Českého domu ve Vítkovicích, Českého akciového pivovaru v Mor. Ostravě a konsumního družstva Vzájemnost. S řídícím učitelem Fr. Bartoníkem se vzájemně doplňovali v návrzích na zvelebení obce. Byly to akce na regulaci řeky Ostravice, na melioraci polí a luk, na stavbu nové školy, na stavbu elektrické dráhy do Hrabové a nového kostela. Příslovečná byla jeho dochvilnost a šetrnost“.
Doplňuji ještě tyto údaje: Byl spoluzakladatelem a aktivním členem zdejšího Čtenářského spolku, místní spořitelny, Sokola a Sboru dobrovolných hasičů.
Letos v srpnu jsem začal v Hrabovských novinách otiskovat zápisy ze zasedání obecního výboru Hrabové z období let 1904 – 1914, kdy byl starostou Ludvík Staněk. Tyto schůze se tehdy konaly jednou i dvakrát měsíčně. Starosta si při jejich řízení počínal velmi profesionálně. Byl náročný nejen na ostatní, ale také na sebe. Osobně byl přítomen při realizaci všech akcí, nebylo mu zatěžko jednat s úřady v Mor. Ostravě, Místku a dokonce i ve Vídni. Jeho pracovitost se přenášela i na ostatní členy výboru. Ze zápisů je zřejmé, že ve velkém rozsahu využíval schopnosti a životní zkušenosti svých spolupracovníků a uplatňoval zásady dělby práce. Na svou dobu ukázkově realizoval při řízení obecního výboru i demokratické principy – o všem důležitém se hlasovalo, složitější záležitosti byly svěřovány k vyřešení voleným komisím. Jeho zásluhou se práce tehdejších členů obecního výboru neomezovala pouze na docházku na schůze, ale nesli zodpovědnost za konkrétní úkoly.
O životě zdejších občanů v období let 1880 – 1914 je dostatek informací. Jsou obsaženy v zápisech a v kronikách obce Hrabové, hasičského sboru, Sokola, DTJ, školy, fary. Na tu dobu si hrabovjané nežili špatně, a to také díky tehdejší samosprávě. Velkou zásluhu na tom měl i pan starosta Ludvík Staněk.
A tímto se vracím k mému tvrzení z nápisu dnešního článku: Jaký starosta, taková obec.
Jsem hluboce přesvědčen o pravdivosti tohoto mého názoru.
Pan starosta Ludvík Staněk odpočívá již 96 let v rodinné hrobce na místním hřbitově. V únoru 2022 uplyne 170 let od jeho narození. Bylo by vhodné, i když s velkým zpožděním, projevit úctu této osobnosti. Třeba pojmenováním jeho jménem některou ulici v nově vznikajících zástavbách.
9.12.2020 V.S.