Během druhého pobytu ve vězení se zdravotní stav Jaromíra Šavrdy dále zhoršoval. Těžce se pohyboval a nápadný byl i úbytek váhy. Přesto musel absolvovat v celém rozsahu i druhý trest a je propuštěn na svobodu až v květnu r. 1984.
Po návratu z vězení mu významně pomohl emigrant profesor František Janouch žijící ve Švédsku tím, že prostřednictvím PEN klubu převzal nad Jaromírem Šavrdou ochranu a zprostředkoval vydání v zahraničí jeho dvou básnických sbírek. Doma jsou mu vydány samizdatem některé jeho dřívější i současné práce. V r. 1985 soubor povídek „Autostop v sobotu odpoledne“ a román „Ulice se zákazem vjezdu“, dva soubory básní a v r. 1987 obsáhlá publikace „Přechodné adresy“, kde poutavě popisuje své zážitky z vězení.
Kromě literární tvorby píše v té době články pro Chartu 77 a také se angažuje ve Společnosti přátel USA. Jsou tam i další disidenti, jmenovitě Alexandr Vondra, Petr Cibulka, Stanislav Devátý, Tomáš Hradílek, Ivan Jirous a Pavel Wronka.
Jeho osobnost byla na Ostravsku výjimečná. Nebylo zde tolik jemu podobných, kteří měli odvahu se otevřeně a veřejně postavit proti tehdejšímu režimu. Po propuštění z vězení v r. 1988 se v jeho bytě v Ostravě- Zábřehu nadále schází skupina disidentů, která se postupem času rozrůstá.
Jaromír Šavrda umírá 2. 5. 1988 ve svých 55 letech. Režim se mu mstí i po smrti, v celé Ostravě se nenajde nikdo, kdo by byl ochoten vytisknout parte. Pohřeb se uskutečnil na hřbitově v Hrabové za účasti několika občanů a disidentů ze severní Moravy.
Skupina disidentů pokračovala ve své činnosti i po smrti Jaromíra Šavrdy. Zasloužila se o to jeho žena Doroles, v bytě panelákového domu v Ostravě - Zábřehu pokračovaly pravidelné schůzky a probírala se nejen politická, ale i kulturně společenská témata. Něco podobného, jako bytové semináře disidentů v Praze. Snahy o utajení neměly úspěch, celý byt byl odposloucháván a mezi disidenty byli dokonce i agenti STB. Ale to již byl režim u konce svých sil.
Činnost Jaromíra Šavrdy byla po roce 1989 oceněna takto: V r. 1993 byl jmenován čestným občanem města Ostravy, v r. 1998 mu propůjčil prezident Václav Havel řád T.G. Masaryka. Byla po něm pojmenována ulice v městské části Ostrava-Jih. Na jeho památku byla uspořádána 8. května 2008 v hrabovském kostelíku mše. Tehdy uběhlo 20 let od jeho smrti.
Mě u Jaromíra Šavrdy mimo činnost disidentskou zaujala i jeho literátní tvorba. Již v r. 1992 jsem obdržel na besedě s Doroles Šavrdovou jeho knihu „Přechodné adresy“. Pro dnešní mladou generaci je asi zcela nezajímavá, ale možná jsou i výjimky.
Na pultech knihkupectví se jeho knihy již asi nevyskytují, ale snad v knihovnách? Prostudoval jsem knižní fondy všech ostravských veřejných knihoven a zjistil následující:
Román „Půjdeš, nevrátíš se“ je k dispozici čtenářům v Ostravě a Výškovicích. Verše „Struny míru“ v Ostravě, Hrabůvce a v Plesné. Román „Ostrov v souostroví“ v Ostravě, Hrabůvce a Porubě. Fantastické povídky „Příběhy třetího času“ v Ostravě a Výškovicích. Básně „Tužkou na okraji“ v Ostravě, Hrabůvce, Výškovicích a Porubě. Román „Vězeň č. 1260“ v Ostravě, Hrabůvce, Výškovicích a Porubě.
Uvedený přehled dokazuje, že Jaromír Šavrda patří stále mezi autory, o které je zájem. Jinak by jeho knihy byly již dávno z knižních fondů vyřazeny. Toto zjištění mě velmi potěšilo.
Novinář a spisovatel Jaromír Šavrda má shodou různých okolností svůj hrob v Hrabové. Určitě si zaslouží úctu a občas i vzpomínku. Ne každý patřil v oné pohnuté době po r. 1968 mezi ty statečné.
Kdo by měl zájem o podrobné osudy J. Šavrdy, doporučuji publikaci Jakuba Adámka z r. 2010 s názvem „Svědomí Ostravy“. Je k dohledání i na internetu na adrese www.moderni-dejiny.cz.
10. 9. 2016 V.S.