Politikové, politologové, novináři a další specialisté se v posledních letech snaží rozřešit problém, zda v politice ještě stále platí rozdělení politických stran a hnutí na pravicové a levicové.
Celková shoda je na tom, že situace je velmi nejasná a zmatená. Dřívější pravicové strany často přichází z „levicovými“ řešeními a naopak. Největší výhodu mají „široce rozkročené“ politické subjekty, kterým je především hnutí ANO. Hlavním cílem je získat co nejvíce voličů, a to při použití jak "pravicových" tak "levicových" nápadů.
Při sledování celostátní a komunální politiky nelze nevidět zcela různé přístupy občanů při výběru svých kandidátů. Zatímco volby poslanců jsou viditelně ovlivněny cílevědomými propagačními akcemi a hesly typu „všeci kradnů a pouze my makáme“, pak přístup občanů k výběru zastupitelů v komunálních volbách je velmi, ale velmi složitý a ne vždy logický. Uvedu to na následujících údajích:
Občané Hrabové volili u posledních voleb takto:
Komunální volby v roce 2014 Volby do PS v roce 2017
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ODS 472 voličů 203 voliči
ČSSD 257 voličů 141 voličů
Ostravak 203 voličů nekandidovali
KDU-ČSL 188 voličů 109 voličů
ZMĚNA 139 voličů nekandidovali
KSČM 121 voličů 156 voličů
ANO 2011 (Babiš) nekandidovali 700 voličů !
SPD (Okamura) nekandidovali 206 voličů !
Piráti nekandidovali 179 voličů
STAN nekandidovali 49 voličů
Ostatní strany a hnutí ----- 187 voličů
CELKEM 1380 voličů 1930 voličů
Voličská účast 45% 65%
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nejprve můj komentář ke komunálním volbám v roce 2014: V posledních volebních obdobích, cca od roku 2002, se v Hrabové nic významně nezlepšilo. Ani v oblasti infrastruktury (na příklad postavení Kulturního domu, nové školky, sportovní haly, startovacích bytů) ani v oblasti občansko – politicko – kulturní (kvalitní místní časopis a webové stránky obce, existence funkční kulturní a letopisecké komise, účinné fungování finančního a kontrolního výboru atd).
Vážné problémy byly i v oblasti finanční a účetní agendy, a to především u správy bytového fondu, Svědčí o tom výsledky opakovaných kontrol auditorů z MMO.
Přitom u voleb v letech 2006, 2010 i u voleb 2014 občané Hrabové stereotypně odevzdávali své hlasy především ODS. Proč asi? Teprve u posledních voleb se prosadily nové strany, a to OSTRAVAK a ZMĚNA.
Ani v současném volebním období nebyla činnost ODS úspěšná. Nejprve nutná výměna starosty, pak aféry v souvislosti s účetnictvím a s nálezy auditorů z magistrátu, problematické investice na Šídlovci, zmatky ve věci stavby nové školky, předražená oprava propustku Ve Stromoví, nejasná budoucnost Pilíků. Za toto vše odpovídá především ODS se svým koaličním partnerem KDU-ČSL. Do nebe volající byla aféra z „odkloněním“ větší částky peněz z obecní pokladny na soukromý účet jedné z místních úřednic.
Pro politiky, politology a sociology stojí za zamyšlení, proč u komunálních voleb nemají větší vliv volební programy. Z hlediska občana by měly mít rozhodující vliv, ale nemají. Možná proto, že nejsou pro voliče dostatečně srozumitelné a přitažlivé. Nebo je chyba v jejich vysvětlování a v předvolebních aktivitách vůbec.
Za velký problém považuji stále klesající volební účast. U posledních voleb projevilo svůj zájem o veřejné záležitosti pouze 45% oprávněných voličů. Pokud tento trend bude pokračovat, tak se dočkáme ve správě naší obce mnoha nepříjemných překvapení.
13.6.2018 V.S.