V knize Martina Slepičky „Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě Hrabové“ jsou některé pojmy, které je možná žádoucí popsat a vysvětlit podrobněji. Potřebné informace jsem získal prostřednictvím internetu.
K vlastnímu kostelu: Portál kostela: Architektonicky upravený vchod do hlavní lodě kostela. Evangelijní strana kostela: Levá, obvykle severní strana. Epištolní strana kostela: Jižní, obvykle s okny. Presbytář: Část kostela, určena knězi a jeho pomocníkům. Je na vyvýšeném místě, od chrámové lodi oddělena triumfálním obloukem. Oltářní menza: Hlavní část oltáře, stůl pokrytý bílým ubrusem. Oltářní retábl: Nástavec, který stojí na oltářní menze. Může obsahovat sochy a sošky, relikvie či obrazy. Někdy má podobu skříně. Sakristie: Místnost umístěna zpravidla bočně od kněžiště nebo za hlavním oltářem. Jsou v ní uskladněny bohoslužební roucha, knihy a další liturgické a cenné předměty. Sobota: ochoz ve věži kostela nebo po jeho venkovních stranách. Sanktusník: štíhlá věžička, nacházející se na střeše kostela, zpravidla nad hlavním oltářem.
K farním funkcím: Kooperátor: kněz, který spolupracuje s farářem při duchovní péči o věřící, nazývaný též „kaplan“. Jáhen: je kandidát kněžství, předčítá z evangelia, může kázat, oddávat, pohřbívat i vyučovat. Podjáhen: Nejnižší z kněžských svěcení, má povinnost číst epištolu při slavné mši, pečovat o liturgické nádoby a oděvy kněží. Farní vikář: Výpomocný duchovní, který zastupuje faráře. Farní vikář excurrendo: Dojíždějící duchovní správce, kněz, který má na starosti více farnosti. Dočasný administrátor: Kněz, který je dočasně pověřen vedením farnosti. Církevní lokálie: Duchovní správa s vlastním knězem mimo sídlo farnosti.
Sobota 28. prosince 2024 V.S.