Navigace: Vladimír Slavík > Jmelí v korunách stromů

Jmelí v korunách stromů

 

Bydlím nedaleko „příčnice“, ulice, která má nyní oficiální název „K Pilíkům“. Výraz „příčnice“, používaný našimi předky, byl  zřejmě odvozen od toho, že vedla po „příčných“,  a ne podélných hrázích tehdejších rybníků.

Kolem této  cesty  rostou stromy, většinou lípy, duby, olše, buky, javory. V posledních letech se v jejich korunách objevillo ve větším rozsahu jmelí. Je to keříčková rostlina, která nečerpá potřebné živiny z půdy, ale z kmenů a větví stromů. Listy jsou sytě zelené, často zakrněné na pouhé šupiny. Plody bývají kulovité, oválné či elipsoidní, bílé barvy.  Jsou také potravou ptáků.

 Listy této rostliny jsou odedávna používány k léčení různých chorob, a keříčky si drží  svou zelenou barvu i v zimě. Jmelí je považováno za symbol plodnosti a štěstí. Je také oblíbenou okrasou lidských obydlí v době Vánoc.

Při likvidaci jmelí je nezbytné odstranit jeho kořínky až do zdravého dřeva, což je velmi pracné a časově náročné. Nestačí pouhé vylomení rostliny. Aby se předešlo hnilobě dřeva, ošetřené místo se překryje plastovou fólií.

Odborníci se domnívají, že na rozšíření jmelí u nás má vliv úbytek keřů a ovocných stromů. Jejich plody byly hlavní potravou ptáků v zimních měsících. Pokud jde o keře, pak to byly především velmi výživné plody šípků, trnek a také kaliny s jejími červenými plody. Ptáci mají nyní v zimě k dispozici pouze plody jmelí.  Semena jmelí, obsažena v trusu ptáků jsou lepkavá a ptáci je roznáší na další stromy. Někde jsem četl, že jmelí je ptačí pomsta lidem za jejich nezájem o keře.

Vracím se k naší „příčnici“. Jsou zde vhodná místa pro výsadbu výše uvedených keřů, ale nikdo z vedení městského obvodu to nemá „v popisu práce“.  Pokud má, pak tento úkol neplní. Snadnější  je objednat firmu, a za poměrně vysoké náklady realizovat „revitalizaci zeleně a ořez stromů“.

Očekávám, že v nové komisi pro výstavbu, dopravu a ekologii bude osoba, pověřená touto problematikou.  Až se tak stane, náváži s touto osobou kontakt a navrhnu jí, aby v komisi projednala  možnost výsadby výše uvedených keřů na prázdných místech kolem vybraných místních komunikací. Vhodné roční období pro tyto práce končí až v dubnu. Keře jsou nejen užitečné  pro ptáky, ale mají i další příznivé vlivy na životní prostředí. Zvyšují i estetickou úroveň okolí těchto komunikací.

9. 12. 2022    V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma