Zúčastnil jsem se dne 28. května besedy v knihovně na téma „Horor v ostravské literatuře“ a byl jsem překvapen nízkou účastí občanů. Položil jsem si otázku, proč se pro připomenutí konání těchto a jim podobných akcí nepoužívá místní rozhlas. Poslal jsem proto paní tajemnici tento dotaz:
Paní Jano, zúčastnil jsem se včera v knihovně přednášky Petra Ligotského o literatuře. Dostavilo se pouze 5 občanů. Možná, že by na podobné akce bylo vhodné pozvání i prostřednictvím místního rozhlasu. Starší lidé nemají internet, a plakáty obvykle nečtou. Jaký je Váš názor na můj návrh?
Odpověď byla následující: Pane Slavíku, propagaci akcím knihovně zajišťujeme na našich webových stránkách, facebooku, mobilním rozhlase, ale také pravidelně v Hrabovských listech, které jsou rozdávány do všech schránek v MOb Hrabová, tudíž se k této informaci dostanou i občané bez internetu. Konkrétně včerejší akce v knihovně byla v květnovém čísle HL na straně 17. Spolupráce s knihovnou máme navázanou a pravidelně spolupracujeme. Místní rozhlas využíváme pro potřeby v krizových situacích a nebo pro informace, které jsou nezbytně nutné předat občanům co nejdříve s ohledem na to, že všichni občané v Hrabové nevyužívají internet.
Dovolím si připojit ke stanovisku paní tajemnice tento komentář: Jde mi především o starší občany, kteří nemají internet, nemají přístup ani k webovým stránkám ani k facebooku. Na mobilní rozhlas se zaregistrovalo pouze 300 občanů, převážně těch mladších. Jediným informačním prostředkem seniorů jsou Hrabovské listy, které vychází na začátku měsíce. Jak dlouho si obsah zpráv, které nás zaujaly, pamatujeme? Co brání jejich připomenutí místním rozhlasem?
Podle mého názoru tomu brání přezíravý vztah mladé generace k potřebám seniorů. Ti, kteří o těchto záležitostech rozhodují, mají k dispozici a ovládají všechny technické vymoženosti současné doby, a místní rozhlas by nejraději úplně zrušili.
Středa 29. května 2024 V.S.