Navigace: Vladimír Slavík > K čemu vás máme

K čemu vás máme

 

V Hrabové je stále  nejvlivnější politickou stranou ODS, a to trvale od jejího vzniku v r. 1993. Po určitém váhání vstoupil do ODS  i tehdejší starosta Bohumil Rundt a společně pak  vyhráli v r. 1994  volby.  K volebním urnám přišlo  tehdy 68% voličů! V současných poměrech neuvěřitelné číslo.  

V čem byla příčina tohoto úspěchu? V prvé řadě to byla všeobecná  popularita  této nové strany, kterou založil  Václav Klaus.  Kromě toho byly důležité v místních podmínkách Hrabové  i konkrétní činy zdejších tehdejších zastupitelů v čele  se starostou Rundtem. Především to byl odprodej  bytů nájemníkům  na Šídlovci za poměrně nízké ceny. Voliči ze Šídlovce  to následně u voleb patřičně ocenili. Další populární akcí  byla plynofikace obce a v neposlední řadě i likvidace struskové haldy. To pak ocenil i  voliči vesnické části Hrabové

Starosta Rundt byl pověstný svým zdvořilým jednáním a snahou vyhovět potřebám občanů.  Tím si získal mezi určitou skupinou občanů oblibu, která trvá dodnes.

Ale jak ubíhal čas, měnily se i priority.  Občané začali  využívat všechny výhody nově nabyté demokracie (budování vlastních kariér, cestování, pěstování nejrůznějších koníčků a zálib a pod.) a již nezbyl čas  na řešení věcí veřejných. Zájem o zastupování občanů v samosprávných orgánech poklesl, lidé přestali chodit k volbám a plnými ústy začali konzumovat všechny nově získané vymoženosti.

Prozíraví komunální politici by se měli  snažit těmto nepatřičným tendencím  čelit  intenzivnější činností svých  politických stran. Vhodnými nástroji v  této oblasti jsou besedy s občany nebo podobné akce, kde politici mají možnost uplatnit svůj vliv na veřejné mínění. 

To se nestalo a výsledkem byla stagnace veřejného života. Občané se přestali zajímat o veřejné záležitosti.  Výjimkou bylo vždy  krátké údobí před volbami, kdy volební subjekty oznámily voličům své kandidátky a někdy i  volební program, který však nebyl považován za zásadní dokument, vyžadující větší pozornost. Pokles volební účasti občanů na cca 45% nikomu nevadil. Možná, že u některých zastupitelů byl  motivací jejich angažovanosti i finanční příspěvek k platu nebo k důchodu ve formě peněžních odměn za funkce v zastupitelstvu. 

Obrat k lepšímu nastal v r. 2014. Začali se ozývat někteří občané, kterým se tento vývoj nelíbil. Po podzimních volbách vznikla v zastupitelstvu opozice, která se snažila dosavadní  vývoj zvrátit. Významným činem na konci  r.  2015  byla výměna starosty a tajemníka.

Za zásadní považuji i oživení činnosti politických stran a hnutí. Praktické výsledky lze čerpat  z  informací, zprostředkovaných internetem. Průkopníkem tohoto  informačního kanálu je web Hrabova.info. Přes některé  mé výhrady k osobě Radka Orkáče má tento občan Hrabové  významné  zásluhy o oživení politické aktivity naší obce.  

 Důležitou součástí   webových stránek Hrabova.info je  rubrika  „Odkazy“. Je to iniciativa spoluzakladatele Hrabova.info pana Milana Slívy.  Každý občan Hrabové, mající přístup k internetu, si zde  může přečíst  mimo jiné i informace o  aktivitách místních politických stran a hnutí. Pokud jde o rozsah a podrobnost  informací, pak na předním  místě je hnutí „Změna“. Jsou zde  tři  poměrně rozsáhlé články o aktivitách členů tohoto hnutí a o důležitých událostech v Hrabové. Určité, avšak pouze velmi stručné  údaje  může pozorný čtenář získat i o činnosti  členů  ČSSD – Hrabová a o hnutí "Ostravak". Špatně je na tom KDU – ČSL. Informace o aktivitě  této dříve významané politické strany jsou  nulové.

Závěrem tohoto článku chci popřát místním politickým stranám a hnutím v r. 2016   mnoho úspěchů v činnosti pro blaho občanů Hrabové. Vždyť všichni tvrdíte, že Vaším nejvyšším posláním je sloužit veřejnosti. Tak to také  dokažte konkrétními činy. Věřte, že veřejnost to ocení u příštích voleb. A ty se nezadržitelně blíží.

 12. 1. 2016.  V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma