Navigace: Vladimír Slavík > Kanál Odra - Dunaj

Kanál Odra - Dunaj

 

Jsem věrným posluchačem  stanice Český rozhlas plus. Rád si vždy vyslechnu občasné  komentáře mého oblíbeného novináře Luboše Palaty. Ani v dnešním nočním vysílání „Názory a argumenty“ mě nezklamal.

 Hovořil o nyní znova oživeném tématu, o stavbě kanálu Odra – Dunaj. V současné době je většinově zatracován, ale můj oblíbenec nepodlehl „stádním instinktům“ a uvedl na podporu tohoto projektu  některé své argumenty. Především poukázal na  významné  dopravní a s tím spojené ekologické výhody. Ulevilo by se dálnicím, část železniční dopravy by se přesunula na vodu. 

I když ostravský region zásadně změnil svou průmyslovou strukturu, stále zdejší hutě a strojírenství jsou dopravně velmi náročné. Stejně jako  novinář Luboš Palata si umím představit Ostravu jako velký říční přístav.

Ten by měl být na Odře v blízkosti Svinova. Místo je pro přístav  velmí výhodné, v blízkosti je jak  významaná železniční trať tak i páteřní  dálnice.

Náklady na vybudování vodního kanálu v Ostravy do polského Kozlí se odhadují na 15 mld. Kč. Pro někoho závratná částka, ale současně to je  suma, která se utratí za 15 kilometrů dálnice, sděluje Luboš Palata.

Mezi odpůrci  kanálu je pestrá směsice lidí. Někteří jsou  proti  stavbě  pouze proto, že ji podporuje prezident Zeman. Nejednotný názor  na tento kanál mají ekologové, ekonomové a dopravní odborníci.

Takže konečné rozhodnutí závisí na politicích. Ti,  jak známo, jsou poměrně hodně ovlivňováni veřejným míněním. Ale to nemusí mít vždy pravdu. 

Doufám, že konečný verdikt bude učiněn po důkladné a objektivní diskusi odborníků. Nejen z oblasti dopravy, ale i ekologů, ekonomů a prognostiků.

Nemělo by se přitom zapomenout na skutečnost, že Poláci vybudovali v minulých letech mohutnou přehradu u Ratiboře. Tím se výrazně zlepšily vodohospodářské podmínky pro zplavnění  Odry  po celém jejím toku, včetně krátkého úseku  do  Ostravy.

Naši současní významní politici nejsou v hodnocení této stavby jednotni. Zatímco ministr dopravy  Havlíček ji podporuje, hejtman MS kraje  Vondrák je proti. Bude je muset „srovnat“  Babiš. Jsem velice zvědav, jak to dopadne. V brzké době  má o tom  jednat vláda.

Na místních sociálních sítích Hrabové jsem prozatím k tomuto kanálu  zaznamenal dva názory. Zastupitel a odborník na všechno  MUDr. Gromnica  je rezolutně proti této stavbě, populární komentátorka zdejšího dění  občanka Maruna Cholewová si pochvaluje, že " z havířů si zrobíme námořníky..." 

7.10.2020     V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma