Navigace: Vladimír Slavík > Kardinální problém lidstva

Kardinální problém lidstva

 

Tímto kardinálním problémem je   bezesporu nyní probíhající radikální změna klimatu, a to s velmi zápornými důsledky pro současnou lidskou  populaci.  Shoduje se na tom stále více odborníků z oblasti klimatologie, politologie, sociologie, humanitních organizací, zemědělství, atd.

 Pozornost, která se  tomuto tématu věnuje,  je mimořádná.  S neobvyklou vážností o tom jednají dokonce i  politici, a to jak na globální úrovni  tak na úrovni jednotlivých států.

Občanská veřejnost to vše sleduje prostřednictvím  tisku,  internetu a televize.

Diváky  České televize určitě zaujaly názory našeho předního odborníka  prof. dr. Ing. Petra Horáčka v jeho  vystoupení v pořadu „Interview“   na ČT 24  dne 19.7.2019 a  RNDr. Jana Pretla ve večerním pořadu „Události a názory“ ve čtvrtek 2. 8., rovněž  na ČT 24.

Oba klimatologové  se shodli v tom, že jde o velmi závažné změny klimatu s dalekosáhlými důsledky. Oba dva zdůrazňovali, že těmto změnám lze alespoň částečně zabránit intenzivní výsadbou jak lesů tak i jednotlivých stromů  a zeleně vůbec.  RNDr. Jan Pretl vysvětlil i význam tzv. uhlíkové neutrality včetně praktických kroků k její realizaci.

To, co platí v širším měřítku by se mělo respektovat i  v místních poměrech Hrabové.

A opět musím připomenout velmi neuvážený požadavek  RMOb Hrabová  z  11.7.2017, aby byla i nadále zachována funkčnost vodních nádrží Pilík 4,5.  Přitom bylo možno požadovat  rekultivaci tohoto území s následnou výsadbou lesa.   I když jde o plochu pouhých 12 ha, měly se i v tomto případě respektovat názory odborníků, a to zejména  tyto:

1. Les, na rozdíl od vodní hladiny rybníka,  má schopnost ve své půdě zadržet téměř  veškerou vláhu pocházející  z deště a sněhu a zajistit tak ideální koloběh vody v přírodě. V případě Pilíků  odteče dešťová a sněhová voda  bez užitku přepadem z rybníka č. 5 do Ščučí, následně do Ostravice, a nakonec skončí  v Baltickém moři. Přitom by mohla plnit své přirozené poslání v  lesním půdě v jižní části Hrabové a napájet vodou stromy a keře, vysázené  zde za peníze OKD. 

2. Les, na rozdíl od rybníka,  má schopnost přeměňovat  prostřednictvím fotosyntézy oxid uhličitý na kyslík. Les nebo lesopark na místě dnešních Pilíků by nejenom pomohl přispět k   tzv.  uhlíkové neutralitě  ovzduší, ale navíc by byl velmi příjemným místem pro odpočinek a pro některé druhy sportu.

3. Les, na rozdíl od rybníka, vydatněji  přispívá  ze tvorbě mraků a tím i ke vzniku dešťových srážek. Je to umožněno velkou  vypařovací plochou listů resp.  jehličí. Odpar vody z rybníka  ve srovnání s lesem je  3x menší. 

Bohužel, toto rozhodnutí již pravděpodobně nelze změnit a tak máme na jižním konci Hrabové  nikomu neužitečné dva rybníky s velmi špinavou vodou.  Ani koupání  ani vodní sporty zde nepřichází v úvahu.

Otázka na závěr:  Bylo toto rozhodnutí  našich radních v roce  2017 moudré?

5.8.2019      V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma