Navigace: Vladimír Slavík > Kardinální problém naší samosprávy

Kardinální problém naší samosprávy

 Funkci radních v Hrabové  zastávali od roku 2010  zdejší občané a občanky  Naď, Dvořák, Dudic, Lyčka, Pospěch, Balušek, Rundt, Trávníček, Kopitzová,  Skalský, Orkáč, Kelnarová. Nikdo  z nich nebyl vystudovaný stavbař.  A přitom často rozhodovali o složitých  problémech i  z oboru stavebnictví.

Profesní složení současné rady je následující:

 Pan starosta Trávníček vystudoval gymnasium, sociálně-právní nástavbu a několik semestrů na ekonomické fakultě VŠB.

 Paní místostarostka Kopitzová vystudovala ekonomickou školu,  pracovala na investičním odboru NHKG, byla tajemnicí MOb V Hrabové,  pak krátce působila v realitní kanceláři a pokračovala ve své profesní činnosti jako úřednice  na magistrátu města Ostravy.

 Pan radní Dolejška pracuje ve funkci vedoucího servisu nadnárodní společnosti.

 Paní radní Kelnarová pracovala mnoho let na našem úřadě jako vedoucí sociálního odboru.

Pan Balušek vystudoval střední zemědělskou školu a pracuje jako mistr řeznické výroby u soukromé firmy.

 Vystudovaný obor není to jistě pro kvalitní výkon funkce radního rozhodující. Místní politik musí mít především důvěru svých voličů. Předpokládá se, že  při rozhodování o odborných záležitostech si radní zajistí stanoviska a posudky příslušných odborníků.

Obávám se, že se tak neděje. V oblasti stavebnictví se v Hrabové  často rozhoduje bez odborného posouzení daného problému. Uvedu následující případy:

V letech 2010 – 2013 se u bytových domů na Šídlovci opravovaly komíny  téměř za 5 mil. Kč. Akci zajišťovala  agentura CITY. Pro tyto technicky složité a nákladné opravy údajně nebylo nutné ani stavební povolení ani kolaudace. Důvěřovalo se  pouze odbornosti agentury CITY.  Radní neměli potřebu si sjednat posouzení a vyhodnocení této akce nezávislým odborníkem.

V roce 2017 se na ulici „Ve Stromoví“ provedla výměna propustku přes místní potok za 2,3 mil. Kč. Místo levných betonových panelů typu „Beneš“ se propustek opatřil  drahým kovovým tubusem. Nikdo z radních se nesnažil zjistit, proč se tak stalo.

V červnu 2017 se provedla oprava MK „K Pilíkům“ za 118 tis. Kč. V červenci 2020 se tato komunikace opět opravovala, a zaplatilo se 216 tis. Kč.  V březnu 2021 jsou zde opět díry a bude se znovu  opravovat. Podle radních je to v pořádku, nikdo neprotestuje a nežádá vysvětlení.

 Velmi problematická je kontrolní činnost samosprávy u stavby nové školky. Kdo vlastně kontroluje celkový průběh stavební činnosti,  náklady a kvalitu práce?  Pokud ano, tak velmi neodborně. Usuzuji tak podle kritických připomínek k této stavbě, které zaznívají na jednáních zastupitelstva.

 Nakonec je tady problematické rozhodnutí radních o zbourání školky na ul. V. Huga. Rozhodli tak bez odborného posudku odborníků. Co když  existuje ekonomický způsob opravy a budova může dále sloužit potřebám zdejších občanů?

Jak z toho ven? Asi nelze nařídit voličům, aby do zastupitelstva volili i  občany v profesi stavbař. Ale lze tyto odborníky si za úplatu sjednávat. Alespoň u některých staveb.  Určitě by se to vyplatilo.

21. 4. 2021     V.S.

 

Komentáře

[1]Jan DvořákVloženo 21.04.2021 19:39
Komíny v letech 2010 až 2013 se opravovaly z toho důvodu, že to nařizovala legislativa - která také definovala rozsah opravy.
[2]Vladimír Slavík (admin)Vloženo 22.04.2021 06:08
O těchto opravách jsem napsal 20. 7.2015 do HN článek s názvem "Kauza komíny", ve kterém jsem kritizoval nedostatečný dozor nad těmito opravami ze strany MOb Hrabová. Doporučuji napsat do vyhledavače HN heslo "Kauza komíny" a článek si přečíst. Je stále aktuální.

Přidat komentář

* Jméno:Email:
Text komentáře:
 
 Emailová adresa nebude zveřejněna. HTML kód není akceptován, odkazy nejsou aktivní!
 TIP: Reagujte na komentáře kliknutím na jejích pořadové číslo "př.[41]"
 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma