Pan Antonín Adámek byl starostou Hrabové v době 1. sv. války. Díky jeho schopnostem a zkušenostem a také zásluhou některých dalších členů obecního výboru se v Hrabové zvládaly relativně úspěšně všechny strasti a starosti místního obyvatelstva, spojené s válkou. A nebylo jich málo. Ocenění zaslouží především podpora rodin, které ztratily dočasně nebo navždy svého živitele a také zajišťování potravin pro občany obce.
Obsáhlý článek o životní pouti Antonína Adámka napsal pro Hrabovské listy Martin Slepička, doktorand Katedry historie FF OU. Článek vyšel v lednu 2019.
Rodina Antonína Adámka pocházela z Morávky a do Hrabové se přestěhovala na grunt č. 55 (dnešní restaurace Stodola) v roce 1888. Zde budoucí starosta prožil svá mladá léta a přes omezené finanční možnosti rodičů se snažil získat v okolních městech vzdělání. Současně pomáhal otci v hospodářství. V roce 1900 byl povolán do tříleté vojenské služby. Sloužil v Krakově a naučil se tam polsky a rusky. Po návratu do Hrabové pracoval jako účetní ve Vítkovicích. Asi v roce 1907 se oženil.
Někdy v letech 1918 – 1920 odkoupil od dědiců rolníka Rudolfa Držonky statek č. 43 a přestěhoval tam svou rodinu. V té době již měli s manželkou Marií 5 dětí. Tento statek byl situován naproti ul. Jestřábského na východní straně Paskovské a dodnes tam stojí. Starostou Hrabové byl Antonín Adámek pro své organizační i jiné schopnosti zvolen v lednu 1914.
V obecní kronice, v publikaci „Sedm století obce Hrabová“ ( autoři Barcuch-Rohlová), v publikaci „Historie obce Hrabová“ editora M. Slepičky i ve výše uvedeném článku v Hrabovských listech č. 1/2019 je fotografie s následujícím popisem: „Starosta během války ve své kanceláři v domě č. 31 v neděli odpoledne. Konečně sám!“ Odhaduji, že autorem této popisky byl tehdejší kronikář Hrabové pan Zdeněk Oliva.
Na snímku je odpočívající pan starosta, pracovní stůl pokrytý úředními spisy, skříňka s knihami a různými tiskovinami, trezor, a na stěně několik obrazů.
Jenomže dům č. 31 byl v roce 1910 v majetku Ludvíka Cholevy a v roce 1921 Marie Krumplovičové! Stojí dodnes jižně od restaurace „Na vyhlídce“. Takže tam nemohla být kancelář starosty Adámka. Mimo uvedenou fotografii o tom není nikde jinde žádná zmínka. Je pravděpodobné, že se zde pan Oliva dopustil chyby a místo č. 31 mělo bý uvedeno číslo jiné. Ale které?
Nejde jistě o supervýznamnou záležitost. Jenom mne udivuje, že si této „chybičky“ doposud nikdo nevšiml. Určitě ještě mezi námi žijí občané, kteří by tuto „nepřesnost“ mohli uvést na správnou míru.
Historické záznamy mají být pokud možno přesné. Pokud tomu tak není, vzniká všeobecná nedůvěra k jejich obsahu, což není dobré.
12.12.2020 V.S.