Navigace: Vladimír Slavík > Kde se pivo vaří...

Kde se pivo vaří...

 

Při čtení historické literatury si člověk nemůže nevšimnout, jak významné bylo pro lidstvo pivo. Na počátku naší civilizace v oblasti Sumerské, Akkábské a  Babylonské říše bylo dokonce pokládáno nejenom za nápoj, ale i za potravinu. Bez piva by asi Egypťané nepostavili své pyramidy.

Přeskočím nyní do středověké Ostravy. Podle kronikářských záznamů byl prodej piva jedním z hlavních příjmů  místních občanů i města. Právo vařit a šenkovat pivo bylo udělováno na omezenou dobu jednotlivým měšťanům a o tuto výsadu byly mezi radními sváděny tuhé boje. Časem byla tato výroba přesunuta do místních pivovarů, které velmi prosperovaly, a to hlavně po vzniku místního průmyslu, šachet a zejména hutí.

Pokud jde o Hrabovou, výrobna tohoto nápoje pro zdejší obyvatelstvo ve středověku byla v sousedním Paskově.

 V kronice Paskova je první zmínka o pivovaru a panské hospodě v Paskově z r. 1525.  Tato hospoda dodnes existuje. Je to hospoda „Na rychtě“.  Tehdejší  pivovar zásoboval i další obce, které v té době byly součástí paskovského panství. Tedy  Hrabovou, Hrabůvku, Novou Bělou, Krmelín a Žabeň.  Pokusím se vypočítat, kolik asi  musel tento pivovar uvařit piva, aby uspokojil potřeby všech tehdejších zákazníků. Tento pivovar byl v blízkosti paskovského zámku a již dávno neexistuje.

Především je nutno odhadnout počet obyvatel, žijících v této době na paskovském panství. V kronice Paskova je údaj, že  v r. 1525 zde bylo 50 příbytků. Odhaduji, že v každém žilo cca 10 osob, celkem 500  duší.

Pro Hrabovou je zaznamenán první přesnější údaj o počtu obyvatel až v r. 1772, a to 330 duší.  Pro r. 1525 je můj odhad 200 duší. O Hrabůvce nemám žádné informace, odhaduji počet obyvatel na 150.

 Nejlépe je na tom s informacemi o spotřebě piva a kořalky Krmelín. V publikaci J. Stibora „Dějiny Krmelína“ se na str. 29 píše: „V šesti obcích panství (paskovského) se  ročně vyšenkovalo 150 beček piva a předpokládaný příjem činil 1 000 rýnských zlatých. Při každém obnovení obecní rady museli krmelínští radní povinně pohostit obec dvěma vědry piva.  Dokonce ke každé svatební veselce museli svatebčané koupit až 4 vědra piva. Roční dávka pálenky byla pro Krmelín stanovena na 58 mázů a 2 žejdlíky (cca 58 litrů)“. Tyto údaje se vztahují k r. 1699. Pro naši bilanci odhaduji  počet obyvatel Krmelína v r. 1525 na 150.

Pro doplnění bilance počtu obyvatel mi chybí Žabeň, kde počet obyvatel odhaduji na 30. A vyjde mi, že na paskovském panství žilo tehdy v r. 1525 asi 1 000 duší.

Nyní se vrátím k základnímu dnešnímu tématu: kolik se asi uvařilo v paskovském pivovaru piva?

Základní údaj je z krmelínské kroniky, že se na území paskovského  panství v té době ročně  vyšenkovalo 150 beček piva. Historik J. Stibor v knize Dějiny Paskova uvádí, že bečka obsahovala cca 227 l. Výstav našeho paskovského pivovaru tedy byl 34 050 l piva.

Z celkového počtu obyvatel  cca 1 000  na paskovském panství mohlo být pijáků piva (dospělých mužů) asi  300. Na každého vychází ročně 113 l a na den 0.3 l, což se mi jeví jako reálné číslo.  Tehdejší pivo nemělo hodně alkoholu, něko jako naše dřívější sedmička.

18. 12. 2016    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma