Pamatuji si, jak jsem jako chlapec nedočkavě čekal na otevření místní trafiky, abych si zakoupil nové číslo časopisu Vpřed. Vycházel od roku 1946 jednou za 14 dnů, později jednou týdně. Nejprve jsem četl seriál Rychlé šípy. Jméno autora mi tehdy nic neříkalo, o jeho životě a díle jsem se začal zajímat až mnohem později. Protože je mimořádné, píši o něm i v Hrabovských novinách.
Narodil se v Praze v roce 1907, kde vystudoval obchodní školu. Několik let se živil jako úředník, později jako redaktor a spisovatel. Celý svůj život zasvětil výchově mládeže. Toto zaměření má i jeho velmi bohatá literární činnost. Ve skautském hnutí působil s vynucenými přestávkami neuvěřitelných 60 let.
První knihu s názvem „Přístav volá“ napsal v roce 1934. V roce 1936 se stal redaktorem časopisu „Mladý hlasatel“, ve kterém publikoval kreslený seriál o skupině chlapců, kteří si dali název „Rychlé šípy“. Byli stateční, odvážní, veselí, podnikaví a stali se vzorem pro tehdejší generaci dětí. Vyšlo celkem 113 čísel, vydávání časopisu bylo zastaveno až v roce 1941.
V období protektorátu se Jaroslav Foglar podílel na vydávání dětského časopisu „Správný kluk“. Doufal, že se mu podaří navázat na svou dřívější činnost. Neprojevil však potřebnou snahu o spolupráci s protektorátními orgány a byl z redakce propuštěn.
Po válce se podílel na vydávání časopisu Vpřed, vyšlo celkem 103 sešitů. Po únorovém puči v roce 1948 bylo jeho vydávání zastaveno. Jaroslav Foglar pak hledal uplatnění v redakcích časopisů „Junák“, „Junáci vpřed“, ale doba nebyla nakloněna těmto snahám a trvání těchto časopisů bylo pouze krátkodobé.
Napsal celkem 26 knih. Nejznámější jsou „Hoši od Bobří řeky“ (1937), „Chata v Jezerní kotlině“ (1939), „Záhada hlavolamu“ (1941), „Stínadla se bouří“ 1947), „Tajemná Řásnovka“ (1965), „Devadesátka pokračuje“ (1969) a „Tajemství Velkého Vonta“ (1986).
Ve svých knihách používá spisovatel jazyk, blízký myšlení dospívající mládeži. Jednající osoby, většinou dospívající chlapci, pochází většinou z města. Hlavním hrdinou bývá obvykle jednotlivec nebo skupina, která se snaží prosazovat dobré skutky a bojuje proti různým nepravostem ve svém okolí.
Myslím, že nejenom já mám stále v paměti jména a příjmení Rychlých šípů ( Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček, Rychlonožka, pes Bublina), Bratrstva Kočičí pracky ( Dlouhé Bidlo, Štětináč, Bohouš), a dalších postav z knih a seriálů Jaroslava Foglara ( Podkova, Haha Bimbi, Bambus, Metráček, Tonda Pírko, Maxmilián Dráp, Vont, Tleskač, Mažňák, Losna, Široko a další.)
Jaroslav Foglar zemřel 23. ledna 1999 ve věku 91 let.Je pochován na Vinohradském hřbitově. U příležitosti nedožitých 100. narozenin dostala na jeho památku jedna z pražských ulic název „Ve Stínadlech.“
Mám ve své knihovně od Jaroslava Foglara tři knihy: Stínadla se bouří, Záhada hlavolamu a Tajemná Řásnovka. Pokud by o ně měl někdo zájem, může je mít. Bydlím na Slínové ulici č. 8.
30. 12. 2021 V.S.