Této americké novinářce a spisovatelce je nyní 52 let a žije v Kalifornii. Studovala malbu na Uměleckém institutu v San Francisku a pak promovala na univerzitě v Berkley. Nyní se živí se jako novinářka a korespondentka pro agenturu Reuters.
Knihu „Dáma ve zlatém“ napsala v roce 2016 a popsala v ní život malíře Gustava Klimta a tragické osudy rakouských Židů v době 2. sv. války.
Tento nejslavnější rakouský malíř, jehož otec pocházel z Čech, nakreslil v roce 1907 portrét mladé dívky z významné vídeňské rodiny. Obraz s názvem „Dáma ve zlatém“ byl brzy po jeho ukončení pokládán odbornou veřejností za umělecký skvost na úrovni „Mony Lisy“. I když se malíř dožil pouhých 56 let, vytvořil mnoho vynikajících obrazů. Rád portrétoval mladé dámy z významných vídeňských rodin. U bohatých vídeňských žen byl velmi oblíbený, a to nejenom jako malíř.
Mnoho příslušníků rakouských „vyšších vrstev“ mělo židovské kořeny. I když vídeňských Židů bylo relativně málo, byli zde velmi úspěšní. Zaujímali významná místa v politice, v obchodním a průmyslovém podnikání a v dalších oborech. Nejvýznamnější zdejší právníci, lékaři a architekti byli Židé.
Po připojení Rakouska k Německu v roce 1938 zemřelo mnoho bohatých rakouských Židů v nacistických vězeních a v koncentračních táborech. Postiženi byli i ti, kteří již v dřívějších letech přestoupili ke katolictví.
Mezi nimi byli i příslušníci významné vídeňské rodiny, jejichž potomek, advokát Randol Schoenberg žijící nyní v USA, zahájil boj za návrat děl slavných malířů do rukou jejich původních židovských majitelů.
Tento boj přes odpor představitelů rakouských státních i soukromých galerií byl úspěšný a obrazy Gustava Klimta a dalších významných umělců byly vráceny těm, kterým historicky patřily.
Po složitých soudních procesech byly až po mnoha letech obrazy židovských majitelů včetně „Dámy ve zlatém“ přemístěny ze státních a soukromých rakouských galérií většinou do USA, konkrétně do galérií a muzeí v Los Angeles a ve Waschingtonu. Některé skončily i v soukromých sbírkách. Obrazy byly draženy v aukcích. Za „Dámu ve zlatém“ zaplatil nový majitel 135 mil. dolarů, další 4 Klimtovy obrazy byly vydraženy za 193 mil. dolarů. O výnos se rozdělili potomci původních majitelů, žijících nyní v různých městech Evropy a USA. Potomci těch, kteří včas v letech 1938 - 39 emigrovali do Švýcarska nebo do USA.
V knize jsou i zmínky o „české stopě“ v těchto událostech. Konkrétně o vztazích manžela „Dámy ve zlatém“, majitele zámku v Panenských Břežanech k Čechám a také zmínky o stycích účastníků tohoto příběhu, Marie a Fritze Altmannových, s Janem Masarykem. Významnou úlohu při snaze o navrácení vzácných obrazů původním židovským majitelům měl i potomek šlechtické rodiny s českými kořeny novinář Hubert Czernin.
Investigativní novinářka Anne-Marie O´Connorová v této knize podala i pravdivou zprávu o Vídní v roce 1938, o nadšeném uvítání Hitlera většinou obyvatel a o následné genocidě rakouských Židů. Popsala i ostudnou aféru generálního tajemníka OSN a rakouského prezidenta Kurta Waldhaima. V roce 1986 byl obviněn s účasti na páchání válečných zločinů a následně rezignoval na svou politickou činnost. Jedním z novinářů, kteří odhalili problematickou válečnou minulosti Kurta Waldhaima, byl i potomek slavného rodu Czerninů s českými kořeny.
30. 9. 2021 V.S.