Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtek o knize Bohumila Hrabala

Knižní čtvrtek o knize Bohumila Hrabala

Kniha má název  Proluky a vyšla v roce 1991, šest  let před smrtí spisovatele.  Je tam vše, co autor ještě nenapsal o sobě a o svých blizcích. Vypravěčkou je  autorova žena Pipsi, která popisuje ctnosti i nectnosti  svého klenotu, jak pojmenovává svého muže.  Vrací se k jejich mnohaletému životu v libeňském pavlačovém domě, popisuje radosti i strasti rodinného života, ve vzpomínkách zavítá do Nymburka, připomene strýce Pepina, tatínka Francina a maminku Maryšku.  A také  některé autorovy přátelé, Egona Bondyho, Vladimíra Boudníka, Arnošta Lustiga, Karla Marysku. Nezapomene ani  na milovaného kocoura Etana.

Bohumil Hrabal (1914-1997) je právem považován společně s Jaroslavem Haškem a Karlem Čapkem za nejvýznamnějšího českého spisovatele  minulého století. Narodil se svobodné matce  v Židenicích na předměstí  Brna, odmaturoval  na nymburském a českobrodském gymnáziu a pak studoval práva  v Praze. Tam  prožil  v pavlačovém domě v Libni společně se svou ženou Pipsi a kocourem Etanem velkou  část svého života.

Spisovatelem z povolání se stal v roce 1963. Psal převážně o sobě, o své rodině a svých přátelích. Využíval přitom zážitky ze svého života. Během války pracoval jako železniční dělník, vlakový výpravčí, později jako pojišťovací agent, obchodní cestující, brigádník v kladenských železárnách a ve sběrně starého papíru,  a také jako  divadelní  kulisák.

Od roku  1965 bydlel střídavě se svou ženou Pipsi  a kocourem Etanem  v Praze a v lesní chatě    v Kersku u Nymburka.

Nejznamnější díla:  Perlička na dně, Pábitelé, Ostře sledované vlaky, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Automat svět, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Něžní barbaři, Obsluhoval jsem anglického krále, Příliš hĺučná samota, Proluky.

 Předlohou pro nezapomenutelné  filmy byla literární díla  Perličky na dně, Sběrné suroviny, Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Něžný barbar, Obsluhoval jsem anglického krále.

Ukázka z knihy Proluky: „Když jsem byla doma v Libni, více než s mužem jsem hovořila s kocourem.  A ten se naučil odpovídat, vždycky chtěl sám od sebe, abych ho vzala na ruku. A až povyskočil a já jsem ho vzala v podpaždí, kocour zavřel oči a já jsem si ho vytáhla na klín. Tyhle chvíle jsem poznala, co asi tak je mateřská láska, celá jsem zjihla, když se kocour ke mně přitiskl, když se mi svinul do klína. Někdy usínal, ale vždycky napřed se mi podíval do očí, opřel si pracky o moje ramena, díval se na mě, někdy si usmyslel, že jsem se nemyla, a olízal mi pečlivě celou tvář.“

Závěrečná věta  k dnešnímu knižnímu čtvrtku: HN:  Kdo nečetl Hrabala, ten přišel o mnoho literárních zážitků.  

14. 10. 2021           V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma