Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtek o knize Bohumily Adamové

Knižní čtvrtek o knize Bohumily Adamové

Jen málokteré literární dílo  na mne zapůsobilo tak,  jako kniha  české spisovatelky a básnířky  Bohumily Adamové  s názvem „Do tmy“. Možná svým obsahem, možná  rafinovaným literárním jazykem, se kterým jsem se dříve nikdy nesetkal.

 V knize je popsán příběh osamělé, podivné a nemocné ženy, která je posedlá sběrem léčivých rostlin. Jen v náznacích jsou sdělovány důvody jejího konání. Výsledkem je její  až nelidské trápení, jak duševní tak tělesné. Je to vlastně čekání na smrt.

Velmi zvláštní je použitý literární jazyk. Náznakové poznámky o počasí, o roční době, o přírodě a  životě  lidí na jihočeském venkově vyvolávají  ve čtenáři zvláštní pocity, označované jako „deja vu“. Máte dojem, že na popisovaných místech jste již byli, určité události viděli nebo se jich zúčastnili přesto že je to nemožné.

Není to text pro milovníky laciného čtení s dobrým koncem. Popisované situace jsou často bezvýchodné, ale plné vzdoru a odhodlání. Velmi nemocná žena neodolá svému pokušení, musí sbírat rostliny v ten pravý čas, bez ohledu na svou nemoc, špatné počasí nebo jiné překážky. Vstává v noci, brzy ráno, pleje, vybírá ty nejkvalitnější rostliny, suší je na půdě, každé úterý je odváží do sběrny a těší se s těžce vydělaných peněz.

Kdo je autorkou této neobyčejné knihy? Na obalu je jméno Anna Bolavá, vlastním jménem Bohumila Adamová (* 22. srpna 1981 ve Strakonicích).  Vyrostla v jižních Čechách, ve Strakonicích a ve Vodňanech. Vystudovala bohemistiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a po absolvování získala zaměstnání v Ústavu pro jazyk český v Praze. Román „Do tmy“ napsala v roce 2015 a tento v následujícím roce získal prestižní ocenění Magnesia Litera 2016.

9. 9.2021    V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma