Tento respektovaný novinář, politolog a ekonom se narodil v roce 1964 v indické Kalkatě, žije však v USA. S velkým zájmem byla přijata jeho poslední kniha s názvem „Deset lekcí pro postpandemický svět“, která vyšla nedávno i u nás.
V úvodu své knihy sdělil svým čtenářům toto neradostné zjištění: „Může se stát, že Covid 19 způsobí lidstvu největší hospodářské, politické i společenské škody od II. světové války. Tato nemoc nám všem obrátila život naruby a na tuto novou realitu bychom si měli zvyknout.“
Své názory na řešení této situace pak rozvedl v deseti lekcích. Jeho hodnocení situace je sice ovlivněna současnou realitou v USA, ale má v podstatě globální platnost.
V lekci č. 1 uvádí, že bude nutné věnovat více prostředků na řešení závažných problémů, které se čas od času vyskytovaly i dříve. Poukazuje na nezbytnost omezení výdajů na spotřebu a zvýšení výdajů na oblast zdravotnictví, na oblast vzdělání a také na snižování sociálních rozdílů ve společnosti.
V lekci č. 2 kritizuje politické systémy zemí, kde „pravice“ přespříliš omezuje sociální výdaje a „levice“ činí opak. Tento poznatek se vztahuje na USA, některé evropské státy si počínají prozřetelněji.
V lekci č. 3 doporučuje všem státům, a především USA, účinnější způsob přerozdělování financí. Polemizuje s tvrzením Margaret Thatcherové, že alternativa k tržní ekonomice neexistuje. Poukazuje na ekonomické úspěchy Číny, ale nevidí zde řešení pro USA a Evropu. Propaguje Dánsko, kde vysoké daně jsou použity efektivně ve prospěch celé společnosti.
V lekci č. 4 upozorňuje na různost názorů odborníků na řešení současné situace. Domnívá se, že vývoj této nemoci je nepředvídatelný. Kritizuje politiky, že této situace zneužívají pro své politické zájmy. Vzniká zde mnoho populistických názorů, jak tuto krizi řešit. Většina je zcela nereálných.
V lekci č. 5 zdůrazňuje, jak současné komunikační možnosti mohou pomoci řešit alespoň částečně tento problém. Míní se tím „práce z domu“ .
V lekci č. 6 překvapivě tvrdí, že pro likvidaci současné nemoci přispívá stále rostoucí urbanizace. Ve městě je snadnější boj proti nákazám, snadněji se kontrolují různá hygienická opatření.
V lekci č. 7 řeší autor problematiku chudoby a bohatství různých vrstev společnosti. Důsledkem jsou i odlišné možnosti v oblasti zdravotní péče. Chudí jsou na tom mnohem hůře než bohatí. A to obzvláště v USA.
V lekcích 8, 9, 10 se řeší vliv globalizace na průběhu současné pandemie. Má nesporně na jejím rychlém rozšířením svůj podíl. Jsou tím míněny především současné možnosti cestování. Na straně druhé jsou zde nepominutelné výhody, jako bezprostřední informace o šíření choroby, koordinace ve vývoji a výrobě ochranných prostředků a očkovacích látek a jejich rychlé dodávky do všech zemí světa.
Závěr knihy je následující: „Vojáci, kteří zahynuli během 2. světové války nám dali šanci vybudovat lepší, mírumilovnější svět. Dnes nám tato ohavná choroba dává šanci na změny a reformy. Je na nás, zda se této příležitosti chopíme nebo jí promarníme.
4. 11. 2021 V.S.