Jostein Raarder (*1952) je norský spisovatel. Na univerzitě v Oslu vystudoval teologii, filosofii a skandinávské jazyky. Vydal řadu knížek pro děti a mládež, nejznámější je Sofiin svět. Příběh patnáctileté dívky se zde prolíná s dějinami filosofie. V roce 2015 byl „Sofiin svět“ jejprodávanější knihou na světě.
Mimo psaní knih se tento spisovatel věnuje nauce o původu slov, obhajobě lidských práv a ekologii. Je jedním z významných představitelů tzv. severské literatury, která svým obsahem a formou se velmi liší od literatury, vydávané ve zbytku Evropy.
Román „Loutkář“ vznikl v roce 2016 a vypráví o životě váženého vědce a lingvisty Jakopa Jacobsena, žijícího velmi neobvyklým způsobem. Jeho nejlepším přítelem a také kritikem je maňásková loutka jménem Pelle. S ní se radí a s oblibou předvádí její schopnosti při občasných setkáních s nahodilými návštěvníky. Často s touto loutkou vede obsáhlé diskuse o problémech současného světa.
Pan Jakop má zvláštního koníčka. Navštěvuje pohřby cizích lidí a na smutečních hostinách líčí příběhy, které v minulosti údajně zažil s nebožtíkem. Aby byly věrohodné, seznámí se vždy důkladně s životem dotyčné osoby.
Své znalosti z oboru nauky o původu slov uplatnil autor i v této knize. Na příhodných místech uvádí následující příklady:
Základ „demh“ – stavět: Následuje latinské „domus“, odvozuje se latinská „domina“, italská „donna“, španělská „doňa“, česká „dáma“.
Základ „ghel“ – svítit: Následuje latinské „helvus“, německý „gelb“ a „Gold“, anglický „gold“, holandský „gulden“, řecky „khlóros“ (žlutozelený), ve vypůjčkách i chlor či cholera.
Základ „ped“ – noha: Následuje latinské „pedál“, „pedikůra“, „podium“, ale také v hindštině „Dhammapada“ (cesta k moudrosti).
Základ „dwo“ – dva: Následuje gótsky „twai“, německy „zwei“, anglicky „two“, latinsky „duo“, slovansky „dvě“. Výpůjčkou je „dualismus“.
Čím to je, že se země na severu Evropy se tak liší od některých jiných, včetně té naší? Třeba i v záležitosti koronavirové nemoci . V Norsku a Dánsku je nyní proočkovanost na nemoc COVIT 19 tak vysoká, že je možno zrušit všechna dřívější hygienidká a jiná omezení. Podle odborníků je to způsobeno vysokým stupněm důvěry obyvatelstva ve vládní instituce a v respektování pokynů příslušných odborníků. Všelijaké chytračení a obcházení zákonů a nařízení je zde pokládáno za nepatřičné a neslušné…
23. 9. 2021 V.S.