Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtek o knize Maggie Ritchieové

Knižní čtvrtek o knize Maggie Ritchieové

O této spisovatelce se mi podařilo zjistit jen několik základních informací:  Je novinářkou a také  začínající spisovatelkou a žije se svou rodinou ve Skotsku.  Její  prvotina s názvem Pařížský polibek  vyšla v roce 2015 a měla ve Velké Británii i jinde veliký úspěch, a to jak svým námětem tak o osobitým literárním stylem spisovatelky.

Inspiraci pro tento román nalezla  v Paříži, kde byla na svatební cestě a kde se také seznámila s dílem geniálního sochaře Augusta Rodina.  Vznikl barvitý příběh, který současnému čtenáři přiblíží Paříž na přelomu 19. a 20. století, a především tehdejší  osobnosti uměleckého světa včetně sochaře  Augusta Rodina.

 Následně vznikl román s tímto obsahem: Anglická dívka Jessie se vydá do Paříže, aby se zdokonalila v sochařském umění. Zde se setká s  mladou francouzskou sochařkou a malířkou  Camille  a podaří se jim zaujmout uznávaného sochaře Augusta Rodina, který je zaměstná ve svém atelieru.

Spolu se vášnivě vrhly do zkoumání pařížského uměleckého světa, kde se setkají s nekonvenčními umělci, jakým byl malíř Toulose-Lautrec, modelka Suzane Valadon, lesbická malířka Rosa Bonheurová či  bratr Camille, básník a dramatik Paul Claudel.

Camille bohužel podlehne svodům  svého  učitele a místo toho, aby rozvíjela svůj talent, stane se jeho milenkou. Vztah obou přítelkyň se postupně hroutí, Jessie se vrací ke svým rodičům a Camille končí v ústavu choromyslných.

Příběh,  vyprávěný  Jessii,   probíhá ve dvou dějových linkách. Tou první je současnost, kdy Jessie žije opět v Anglii, je vdaná a má svou rodinu. V druhé se vrací zpět do minulosti a vzpomíná na časy strávené v Paříži, na bývalé známé a na počátky své kariéry.

Kniha Pařížský polibek je v podstatě beletrizovaný životopis skutečných osob.  Čtenář je vtažen do zajímavého děje a společně s hrdiny tohoto příběhu  prožívá jejich radosti i strasti v zajímavém prostředí pařížských bulvárů, ateliérů a barů. Ideální odpočinkové  čtení pro dlouhé letní večery na dovolené.

5. 8. 2021     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma