Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtek o knize Moniky Zgustové

Knižní čtvrtek o knize Moniky Zgustové

Dnes je „na programu“  „pábitel“ Buhumil Hrabal (1914 – 1997).  Shodně s názory znalců literatury  si myslím, že byl nejvýznačnějším českým prozaikem druhé poloviny 20. století.

Jeho vypravěčské umění je obdivuhodné. Stejně jako jeho životní dráha. Ve svých dílech dovedl zužitkovat své osobní zkušenosti výpravčího vlaků, dělníka z ocelárny, číšníka, baliče starého papíru, úředníka, jevištního technika i pojišťovacího agenta. Stejně jako životních příběhů  svého otce, matky a strýce Pepina.

Výjimečný  je jeho způsob užití hovorového jazyka k vytvoření potřebné atmosféry mezi jednajícími osobami. Podle potřeby střídá hospodskou mluvu s filosofickými úvahami a výsledkem toho je  pro čtenáře  úžasný  a nezapomenutelný zážitek. Tomu napomáhá i  citlivé užití ironie, humoru s  plasticky popsanými  groteskními situacemi a šokujícími nápady.

Pozoruhodnou knihu o Bohumilu Hrabalovi napsala  Monika Zgustová a příznačně ji nazvala  „V rajské zahradě trpkých plodů“.

  Tento životopis  Bohumila Hrabala vznikl ještě za jeho  života.  Autorka ho po čtyři roky navštěvovala a zaznamenávala vyprávění o jeho dětství, o mládí, o meziválečném období v Nymburce, o druhé světové válce, o době poválečné. Včetně vyprávění o  jeho studiích na právnické fakultě, o čtyřech letech práce u martinských pecí v ocelárně Poldi Kladno, o  čtyřech letech  práce ve sběrných surovinách v Praze, o jeho prvních láskách, o celoživotním příteli Maryskovi, o adoptivním otci Francinovi, o milované mamince, o strýci Pepinovi, o životě v Praze – Libni,  o výtvarném umělci Vladimíru Boudníkovi, o pražských hospodách, o své ženě Elišce, o pobytu v Kersku. Působivé je líčení posledních dnů spisovatelova života v pražské nemocnici na Bulovce. 

Kniha vyšla u příležitosti stého výročí Hrabalova narození a je doplněna unikátními, většinou dosud nepublikovanými fotografiemi.

Monika Zgustová se narodila v roce 1957 v Praze, v roce 1973 emigrovala s rodiči do USA, kde studovala indologii, hindštinu, kurdštinua a kašmírštinu. K tomu si přidala i katalánštinu. Nyní žije v Barceloně, píše knihy a překládá do španělštiny díla Karla Čapka, Bohumila Hrabala, Jaroslava Seiferta, Václava Havla a Milana Kundery. Mimo to také píše článk a úvodníky do španělských periodik. Kromě životopisu Bohumila Hrabala napsala několik dalších románů, které byly přeloženy do 9 různých jazyků.

6.5.2021     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma