Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtek o knize Petra Stančíka

Knižní čtvrtek o knize Petra Stančíka

Jeho román „Pravomil aneb Ohlušující promlčení“ vyšel v letošním roce a pojednává o neuvěřitelném životním příběhu  vlastence, protifašistického a protikomunistického bojovníka Pravomila Ladislava Raichla ( *1921).

Autor ve své knize  podrobně a pravdivě popisuje  životní příběh  muže, ve kterém měl  svou negativní úlohu i bolševický  fanatik JUDr. Karol Vaš. O jeho spravedlivé potrestání se snažil Pravomil Raichl po svém návratu do vlasti po roce 1989, ale neuspěl. Prokazatelné zločiny  dřívějšího komunistického politruka ve Svobodově armádě v SSSR  a pozdějšího prokurátora  byly údajně promlčeny! Proto ten dovětek k názvu knihy (Ohlušující promlčení).

Pravomil Raichl se rozhodl po Mnichovu v roce 1939 uprchnout  do zahraničí  a bojovat v řadách tvořící se čs.  armády ve Francii. Skončil však v sibiřském gulagu. Z lágru se dostal až v roce 1941 po vzniku zahraniční vojenské jednotky v SSSR.  Zde se také setkal s JUDr. Karolem  Vašem a  „nepadli si do oka“.  Zúčastnil se bojů  o Kyjev, Bilou Cerkev, na Dukle u Liptovského Hrádku. Byl několikrát raněn a za své zásluhy obdržel tři čs. válečné kříže a medaili Za chrabrost.

Po  odchodu z armády v roce 1945  se živil jako lesník. Nebyl však spokojen se zdejším politickým vývojem a plánoval odchod do zahraničí. V roce 1947 se stal obětí politické provokace. Dva údajní agenti z USA mu nabídli pomoc a  Raichl je seznámil s dalšími podobně smýšlejícími spolupracovníky.  Údajní Američané však  byli pracovníci StB, a celá skupina byla zatčena  a tři hlavní organizátoři včetně Pravomila Raichla  odsouzeni k smrti. Na procesu se opět podílel  JUDr. Vaš.  Prezident Beneš však odmítl  rozsudky podepsat a Pravomil Raichl byl uvězněn na doživotí. Podařilo se mu však  z Leopoldova uprchnout a dostat se na Západ. Žil v USA, kde vystudoval politologii a vojenskou historii.

Po sametové revoluci se opakovaně vrací do vlasti a snaží se o potrestání zločinů JUDr. Vaše, ale bezvýsledně. Za svou celoživotní protifašistickou a protikomunistickou činnost byl prezidentem   republiky vyznamenán  Řádem bílého lva a jmenován čestným občanem Prahy.

Zemřel na infarkt v roce 2002 v Plzni. Podle některých svědectví připravoval v den své smrti atentát na JUDr.  Karola Vaše.  Vrah  gen. Píky, Karla Janouška, Karla Klapálka a gen. Kultvašera nebyl nikdy potrestán a  zemřel v roce 2012  v luxusním domově důchodců v Praze  ve věku 96 let.

Spisovatel Petr Stančík (*1968), absolvent gymnázia v Hradci Králové vystřídal řadu manuálních zaměstnaní. Od roku 2016 je spisovatelem „na volné noze“.

V knize o Pravomilu Reichlovi prokázal, že své řemeslo ovládá velmi dobře.Čtenářsky působivá je  koncepce „nalezeného deníku“ hrdiny,  na základě kterého se odvíjí děj románu.   Rušivě nepůsobí ani pravděpodobné historky a činy protagonisty románu, jako na příklad popis  havárie  vozidla v roce 1939, ve kterém převážel  št. kpt. gen. štábu čs. armády Václav  Morávek korunovační klenoty do tajného úkrytu na Slovensko a vyprošťování vozidla Pravomilem Raichlem nebo pokusy tankisty T-34 Vasila opatřit povrch tanku vrstvou sádla, aby nepřátelské granáty po pancíři  lépe „sklouzly“. I popis průběhu atentátu na prezidenta Kennedyho v Dallasu v roce 1963 za účasti Pravomila Raichla je vylíčen velmi sugescivně.

 Předpokládám, že tento nadaný spisovatel pracuje na dalších knihách, velice rád si je přečtu.

16. 9. 2021      V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma