Tomáš Etzler (*1963) patří mezi novináře, kteří nekompromisně prosazují svobodu myšlení, svobodu slova a mezilidskou solidaritu. Snad i proto je mezi svými novinářskými kolegy v USA ni jinde velmi oblíbeným. Na svých novinářských výpravách nikdy neodmítne pomoc těm, kteří jsou momentálně v nouzi. Známý je svým negativním postojem k ideologii komunismu a k jeho propagátorům.
Narodil se v Ostravě a vystudoval na zdejší Pedagogické fakultě zeměpis a tělocvik. V roce 1991 odešel do USA, kde se 8 let živil jako umývač oken, barman a zahradník. V roce 1999 mu byla nabídnuta práce v CNN, kterou přijal a díky svým schopnostem a povahovým vlastnostem se vypracoval do pozice významného novináře. Působil jako produkční a kameraman na Haiti, v Iráku a v Afganistánu. Možná má na jeho popularitu vliv i jeho dřívější sportovní aktivity a tělesná výška. Věnoval se plavání a hlavně horolezectví. Má robustní postavu sportovce a měří 190 cm.
V letech 2006 až 2014 žil v Pekingu a v Hongkongu a pracoval současně pro CNN a ČT. V těchto letech připravil a prezentoval skoro 500 reportáží nebo živých vstupů. V České televizi měl přátelské vztahy s Michalem Kubalou a s Martinem Řezníčkem. Nepříliš přátelské s nejvyšším vedením ČT.
V roce 2021 vydal knihu s názvem „Tomáš Etzler novinářem v Číně“, ve které reportážní formou popsal své zážitky z této exotické země. Popisuje katastrofální znečištění řeky Chuaj-che. Na jejich březích žije 150 mil. obyvatel, z nichž mnoho se dříve živilo rybolovem. Nyní je tako řeka odpadní stokou pro stovek fabrik a sídlišť, postavených v posledních letech na jejich březích. A život v ní zcela vyhynul. Voda není použitelná ani na zavlažování okolních polí. Popisuje chaotickou těžbu uhlí ve čtyřmilionové oblasti Lin-fen, kde v posledních letech bylo zřízeno 8 tisíc státních dolů a mimo ně je tam cca deset tisíc soukromých šachet bez jakéhokoliv bezpečnostního vybavení. Umírá v nich ročně tisíce havířů. Velmi působivá je reportáž o sezonních dělnících. Na nich je založena současná prosperita Číny. Jsou to chudí venkované, kteří se nechávají najmout na práci v továrnách. Ty v posledních letech rostou v Číně s obdivuhodnou rychlostí. Bubují je jak místní tak zahraniční investoři. Zde se vyrábí levné spotřební zboží, které je pak lodní a železniční dopravou rozváženo po celém světě. Měsíční výdělek námezdních dělníků je po přepočtu 7 – 13 tis. Kč. Žijí v primitivních ubytovnách a své rodiny navštěvují jednou ročně, na čínský Nový rok. Jen v Pekingu jich pracuje asi 4 miliony, v celé Číně stovky milionů. Je zde reportáž i o skandálu z roku 2007, kdy provinční televizní stanice odvysílala reportáž se záběry podvyživených a zubožených dělníků z provincií Che-nan a Šan-si, pracujících v místních cihelnách. Mezi nimi byly i unesené děti z okolních měst. Práce je těžká, cihly se vyrábí ručně, pracovní a hygienické poměry jsou otřesné. Další reportáže jsou o stavbě olympijského stadionu v Pekingu, o vynesení olympijské pochodně na Mont Everest, o katastrofickém zemětřesení v S-čchuanu v roce 2008, o agresivní politice Číny vůči Tibetu, o návštěvě a obědě u čínského miliardáře. Téměř v každé reportáži se dostal Tomáš Etzler do styku s policií, ať již uniformovanou nebo tajnou. Ta má za úkol sledovat cizí novináře a neumožnit jim získávat objektivní informace o dění v Číně.
Novinář a spisovatel Tomáš Etzler shrnul své poznatky v jedné ze svých reportáží takto: Lidé v Číně nechtějí demokracii, nevědí, co to je. Oni chtějí spravedlnost.“
Novinář a spisovatel Tomáš Etzler často ve svých reportážích zdůrazňuje, že Čína je komunistická země a za veškeré „hrůzy“, o kterých psal, může komunistická ideologie.
Zde existuje následující paradox: Podle Marxe je základním předpokladem pro budování komunistické společnosti likvidace soukromého vlastnictví. Ale Čínská komunistická strana toto vlastnictví podporuje! Na něm je založena současná prosperita této země. Mezi členy Ústředního výboru KS Číny je mnoho bohatých lidí, kteří vlastní továrny, pozemky a různé další nemovitosti. V Číně žije cca 600 dolarových miliardářů, což je více jak v USA. Díky čínským a zahraničních podnikatelům se stala Čína po USA druhou největší ekonomikou světa. A to pod moudrým vedením KS Číny, která propaguje zachování marx. leninismu a Mao ce-tungova myšlení. To mi můj „selský mozek“ nebere.
21. 10. 2021 V.S.