Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtek o knize Vladimíra Ševely

Knižní čtvrtek o knize Vladimíra Ševely

Vladimír Ševela (*1965 Pardubice) je novinář a spisovatel. Vystudoval obor češtiny a němčiny na FF Univerzity Karlovy v Praze, krátce působil jako novinář v USA a po návratu byl reportérem Mladé fronty DNES, psal pro Lidové noviny,  pro týdeník Respekt  a  další časopisy. Věnuje se především literatuře  faktu.

V roce 2015 vydal knihu „Český krtek v CIA“ s podtitulkem  Cesta Karla Köchera z STB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu.

Kniha vznikla na základě mnoha pracovních  setkání autora s protagonistou tohoto příběhu, které se uskutečnily v letech 2011 až 2015.

Karel  Köcher  se narodil v Bratislavě v roce 1934. Jeho otcem byl poštovní úředník české národnosti, matka pocházela z dělnické rodiny levicového zaměření a  židovského původu. Po roce 1938 se Köcherovi přestěhovali do Prahy.  Po skončení války vystudoval matematicko - fyzikální fakultu Karlovy univerzity,  následně měl v úmyslu vystudovat FAMU, ale byl ze studií pro své nekonformní  politické názory vyloučen. Vynikal pracovitostí, znalostmi z mnoha oborů, hovořil plynně čtyřmi jazyky. V mládí se podílel na skautských protikomunistických aktivitách, později pracoval v rozhlase.   Byl psychicky velmi nevyrovnaný, v prosazování svých názorů nekompromisní   a snadno podléhal  emocím.  Snad proto nenalezl přiměřené zaměstnání a  nakonec skončil jako noční hlídač. Měl vysoké ambice, pro které nenašel  doma uplatnění.

Ve spolupráci s StB emigroval  v roce 1965 i se svou  ženou  Hanou do USA, kde měl za úkol proniknout do struktur CIA. To se  mu podařilo až v roce 1973. Karel Köcher pak dlouhodobě poskytoval důležité informace jak sovětské KGB tak československé StB.  Dokázal v rámci přijímacího řízení do CIA oklamat i pověstný detektor lži!  Získal si přízeň mnoha významných osob veřejného života USA, dokonce i všeobecně váženého Zbigniewa Brzezińského, poradce amerického prezidenta. Český špion si získal pověst přesvědčeného antikomunisty a pracoval  v tomto oboru na různých politologických a ekonomických  zadáních pro americké úřady a univerzity. Jelikož dokonale ovládal ruštinu, byl pověřován překlady i  různých tajných dokumentů jak písemných tak zvukových, namluvených na  tajně pořízených  magnetofonových páscích.

Karel Köcher je jediným Čechem, který pronikl do struktur CIA a po odhalení byl vyměněn  na pověstném Glienickém mostě v Berlíně za významnou osobnost, drženou v komunistickém vězení. V tomto případě za sovětského disidenta Anatolie Ščaranského. Stalo se tak v roce 1986. Tuto výměnu prosadil tehdejší šéf KGB, Jurij Vladimirovič Andropov, který informace od českého špiona  vysoce oceňoval.

Po návratu do tehdejší ČSSR se nevědělo, kde ambiciozního bývalého špiona  umístit. Nakonec  skončil v Prognostickém ústavu ČSAV ve společnosti  Valtra Komárka, Václava Klause, Vladimíra Dlouhého, Karla Dyby a Milostava Ransdorfa. I ze se brzy projevila  komlpikovaná povaha bývalého  špiona. Brzy po nástupu v vpracoval pro vedení KSČ zprávu o chybách v činnosti tohoto ústavu. Snažil se zapojit na straně progresivistů  i do revolučních událostí roku 2089, ale bez výŕaznějšího úspěchu.  V roce 1989 odešel do předčasného důchodu a byla mu vyměřena penze 3 800 Kč. Dnes žije se svou ženou Hanou ve vile v blízkosti Prahy.

29. 7. 2021     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma