To, co tento kladenský rodák (*1955) v oblasti publicistiky i v jiných oblastech vykonal, je neuvěřitelné. Napsal 50 vědeckých studií, 20 knih o středověku a 40 románů a detektivek. Podle statistik vede v počtu vydávaných a vypůjčovaných knih. Za tuto činnost obdržel doposud pět prestižních cen. Jeho pětidílné dílo „Život ve staletích“ popisuje denní život poddaných, měšťanů i šlechty a významné události v 12, 13, 14, 15 a 16 století. Brzy má vyjít další díl o 17. století.
Po studiích na Filosofické fakultě KU působil v Národním museu a v ČAV. Současně psal své knihy a vědecká pojednání. K tomu všemu ještě stihl v roce 1990 se svou manželkou založit sklárnu a patřil několik let k předním českým výrobcům historického skla. Navíc se věnuje od mládí horolezectví. Není to obdivuhodný člověk?
Snad nejvíce mne zaujala jeho kniha „Breviář pozitivní anarchie“. Vyšla v roce 2016, ale svým obsahem je nadčasová.
Je to kniha komentářů a názorů na řešení aktuálních problémů současné společnosti. Analyzuje je a na základě obdobných situací v dějinách se snaží najít jejich optimální řešení.
Text knihy je rozdělen do následujících dílů: Dějiny trochu jinak, Dějiny versus ideologie, Demokracie versus tyranie, Pragmatismus versus naivita, Migrační krize, Epilog. Originální jsou jeho názory na kvantitu a kvalitu lidské populace, na problematiku lidských svobod, lidské rovnosti a lidských práv, na příčiny a důsledky migrace a na další události, které jsou nyní velmi aktuální.
Snaží se vysvětlit i příčiny historických dějů. Uvedu příklad kultu Panny Marie. Proč právě ona se stala tak populární? Proč ne sv. Josef nebo Maří Magdalena? V určité době, konkrétně ve 13. a 14. století, bylo zasvěceno matce Ježíše Krista mnoho kostelů, vyrobeno nespočetné množství soch a nakresleny tisíce obrazů. V. Vondruška to dává do souvislosti s křížovými výpravami. Středověcí křižáci, kteří zcela vyčerpaní a na okraji smrti procházeli vyprahlé pouště a bojovali s oddíly nevěřících, měli potřebu žádat o pomyslnou pomoc v okamžiku smrti u nejbližší osoby, a to u mužů byla většinou matka. Právě tehdy se zrodil velký kult Panny Marie. Jako patronku ji přijaly všechny rytířské řády, johanité, templáři i řád německých rytířů, píše V. Vondrouška. Má někdo lepší vysvětlení příčin vzniku tohoto kultu?
Je to kniha filosofických úvah, která není určena všem. Ne každý má zálibu v tomto druhu literatury. Obdivuhodný je i rozsah pramenů, které autor ve své knize cituje, aby podepřel svá tvrzení. Včetně francouzských myslitelů Voltaire a Roussau, kteří svými převratnými názory položili základy duchovna moderní Evropy.
Pochopitelně jsou mi známy i námitky proti některým tvrzením a teoriím V. Vondrušky. Svými protivníky je označován dokonce za rasistu, pravicového populistu a za národovce. U některých historiků je kritizováno jeho pojetí dějin, jeho výklad příčin pádu starověkého Říma a přeceňování významu Habsburské monarchie. Kritizovány jsou i jeho představy o cyklickém vývoji kultur v závislosti na podnebí a počasí a na jejich změnách. Některé námitky oponentů jsou možná oprávněné.
Já jsem si oblíbil tohoto myslitele, filosofa a spisovatele také proto, že se nebojí zveřejňovat i názory, které jsou momentálně menšinové. Jejich opodstatněnost posoudí ne politici, ale historici.
28. 10. 2021 V.S.