Navigace: Vladimír Slavík > Knižní pátek o díle Františka Fajtla

Knižní pátek o díle Františka Fajtla

 

Veřejnost a armáda si dnes připomíná významný den, kdy před 104 lety skončila 1. světová válka. Na hroby Neznámého vojína po celém světě se kladou věnce a je prokazována úcta padlým hrdinům. Vyjádřením této úcty je i vlčí mák, květina, která jako první vyrostla na polích, zničených válkou.

Poslední československý  legionář - veterán  z dob 1. v. války,  Alois Vocásek, zemřel v roce 2003.  Také českoslovenští občané, kteří bojovali ve 2. sv. válce, již většinou zemřeli. Mezi nimi i František Fajtl.

 Mimo profesi válečného pilota velmi dobře ovládal i profesi spisovatele. Válečné i poválečné zážitky své i svých přátel zaznamenal v několika knihách.

Narodil se v roce 1912 v Doníně, ve vesničce nedaleko Loun. Absolvoval vojenskou akademii v Hranicích na Moravě a jako pilot pak působil v leteckých útvarech v Olomouci a v Přerově. V roce 1939 uprchl do Polska, a jako většina uprchlíků – vojáků skončil v roce 1940 ve Velké Británii. Stal se pilotem RAF a brzy  i velitelem 313. československé stíhací perutě.  V květnu 1942 byl sestřelen nad severní Francii. Díky jeho houževnatosti se mu podařil návrat do Anglie.

V roce 1944 byl v čele dvaceti pilotů vyslán do SSSR na pomoc vojenské jednotce gen. Svobody. Vznikl zde letecký stíhací pluk, který zasáhl také do bojů  na Slovensku po vypuknutí Slovenského národního povstání.

Do Prahy se František Fajtl v hodnosti majora vrátil v květnu 1945 a vykonával různé funkce v armádě. Očekávalo se jeho povýšení na plk. gšt.,  ale namísto toho byl, jako většina zahraničních letců, z armády propuštěn.  V roce 1950 degradován na vojína,  s celou rodinou vystěhován z Prahy a následně zatčen. Na Mírově strávil 16 měsíců. Po propuštění pracoval jako dělník, později jako skladník, pokladník a účetní.  V roce 1964 byl částečně rehabilitován a navrácen do armády, kde vykonával funkci inspektora pro vyšetřování leteckých nehod. Plně rehabilitován byl až po pádu komunismu, kdy byl povýšen na generála. Zemřel v roce 2006 ve věku 94 let.

Literární dílo:

1947: Sestřelen – Osobní zážitky sestřeleného letce z okupované Francie nazpět do Anglie.  1984: Podruhé doma – Kniha vzpomínek z východní fronty a z bojů ve SNP. 1987: Boje a návraty – Příběhy válečných letců z Francie a  Anglie. 1990: Válčil jsem v poušti – Vzpomínky důstojníka R. Zdráhaly na boje v Africe a na pobyt v zajateckém táboře.  1991: Létal jsem s třistatřináctkou – Memoáry válečného veterána, bojové operace a život u 313. čs. stíhací perutě ve Velké Británii.   1991:  Bitva o Británii -  Popis průběhu letecké bitvy o Británii v roce 1940.  1992: Generál nebe - Vzpomínky válečného letce Františka Peřiny.  1993: Dva údery pod pás - Vzpomínky na bojové přátelé a na spoluvězně na Mírově.

11. 11. 2022    V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma