Navigace: Vladimír Slavík > Knižní pátek o díle Igora Lukeše

Knižní pátek o díle Igora Lukeše

 

Občas vystupuje v televizi na ČT2 a poměrně často v rádiu na stanici Český rozhlas plus.  Jeho hodnocení historických i současných událostí jsou velmi zajímavá a pro mnohé i překvapivá.

Narodil se v roce 1950 v Praze, vystudoval  filosofii a angličtinu na Karlově univerzitě, v roce 1978 emigroval do USA, kde  také získal doktorát. Desítky let působí na univerzitě v Bostonu jako profesor historie a mezinárodních vztahů se zaměřením na Střední Evropu a Rusko.

Na otázku, proč dosáhl  komunismus  u nás po roce 1945 takové podporu, odpovídá: „Jsou v tom desítky různých faktorů, jedním z nich byla ztráta aristokracie po Bílé hoře. Dalším faktorem byla  ztráta náboženské víry a spjatost Habsburků s katolickou  církvi.

Po anexi  Krymu Ruskem v roce 2014 prohlásil: „Západ je vlažný a Rusko se na své oběti široce usmívá. Připomíná vám to něco z naší historie?“

Prof. PhDr. Igor Lukeš, historik, pedagog a spisovatel je autorem  několika knih, z nichž  do češtiny byly doposud přeloženy tyto:

 Československo mezi Stalinem a Hitlerem (1999). Přináší mnoho dosud neznámých faktů o osobnosti Edvarda Beneše, o ochotě Sovětského svazu vojensky zasáhnout ve prospěch Československa, o úloze Kominterny a o tehdejší západní politice appeasementu.

Československo nad propastí (2006). Kniha popisuje selhání amerických diplomatů a tajných služeb v Praze v letech 1945-1948.

Pokud jde o politické postoje autora k současnému dění, kritizuje odmítavý postoj Čechů vůči imigrantům  během imigrační krize v roce 2015.

 Jako americký občan podporuje Demokraty. V roce 2016 prohlásil, že pokud ve volbách vyhraje Trump, dojde k oslabení NATO a v ČR by se mohli dostat k moci „putinovci“.

Občasná   vystoupení tohoto našeho rodáka ve zdejších  prostředcích jsou  zajímavá a inspirující. Stejně jako jeho knihy.

17.6. 2022    V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma