Navigace: Vladimír Slavík > Knížní pátek o díle Ivy Pekárkové

Knížní pátek o díle Ivy Pekárkové

 

Kadodenně  poslouchám Český rozhlas plus.  Mimo jiné pořady jsem si oblíbil i fejetony Ivy Pekárkové. Jsou většinou o životě lidí v Londýně, kde tato spisovatelka, novinářka a překladatelka  nyní  žije.

Narodila se v roce 1963 v Praze, studovala na přírodovědné fakultě KU, ale krátce před jejím dokončením, v roce 1983, emigrovala. Žila v USA, kde vystřídala několik zaměstnání, včetně barmanky, sociální pracovnice a taxitářky v New Yorku.

V roce 1997 se vrátila do Prahy, kde krátce působila v MF Dnes. Nezvykla si na tuzemské poměry  a v roce 2005 přesídlila do Londýna.  Věnuje se zde spisovatelskému a novinářskému povolání, a je velmi pilná. Její prózy mají novinářský švih, živost i aktuálnost, a zároveň  srozumitelnou a cílevědomou  dějovou linku.

Doposud jí  vyšlo v ČR 28 publikací, některé v překladu i v USA, Velké Británii, Německu a Španělsku. Nejznámnější jsou tyto: Péra a perutě ( 1998),  ( Gang zjizvených (2002), Sloni v soumraku (2008), Láska v Londýně (2008),  Levhartice (2013), Postřehy z Londonistánu ( 2015), Pečená zebra (2015), Třísky (2018), Dům bez zrcadel (2021), S orlem na zádech (2022).

V posledním své knize popisuje osud přistěhovalců, námezdních dělníků ve Velké Británii, kteří občas končí v nedobrovolné závislosti na novodobých otrokářích.  Proto ten název: dravec orel chytil za kůži na hřbetě svého králíka.

Rozhlasové vyprávění Ivy Pekárkové na ČR plus je upraveno do podoby, která zaujme.  Poslech těchto  reportáží  doporučuji všem čtenářům Hrabovských novin.  Pobaví i poučí.

5. 8. 2022    V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma