Navigace: Vladimír Slavík > Knižní pátek o díle Karla Hvížďaly

Knižní pátek o díle Karla Hvížďaly

 

Narodil se v roce 1941 v Praze, studoval Strojní fakultu na ČVUT, ale nedokončil ji, více ho lákaly politické vědy. Krátce pak studoval politologii a němčinu (1967-68)  v Moskvě, později obor němčiny a německé  literatuty v SRN (1978-79).

Po roce 1968 byl redaktorem časopisu Mladý svět, působil v nakladatelství Albatros. V roce 1978 emigroval do SNR kde krátce studoval německou literaturu,  pak pracoval v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem a spolupracoval s rozhlasovou stanicí Rado Svobodná Evropa, psal rozhlasové hry a přispíval do exilových časopisů.

Po roce 1989 se vrátil do Prahy, působo jako reportér v MF Dnes, byl šéfredaktorem Mladého světa, pak  spluzaložil týdeník Týden, kde se stal šéfredaktorem.

Od roku 1999 je svobodným žurnalistou a spisovatelem. Pravidelně komentuje domácí a zahraniční dění v Českém rozhlase a v České televizi.

 Je autorem dvou až tří desítek knih rozhovorů, románů, novel,  fejetonů, knížek pro děti,  a více jak dvou desítek rozhlasových her.  Za svou plodnou novinářskou a spisovatelskou činnost obdržel Cenu Egona Erwina Kische a Cenu Ferdinanda Peroutky.

Populární jsou jeho rozhovory s Václavem Havlem, Václavem Bělohradským, Karlem Sidonem, Karlem Schwarzenbergem, Jacquesem Rupnikem, Evou Jiřičnou, Jiřím Přibáněm.  V roce 2015 vyšel výbor jeho fejetonů a v roce 2017 pokračování vzpomínkových fejetonů a dvě knihy o Magdě Vášaryové a Ivě Brožové.

Nejznámější je jeho Dálková výslech, rozhovory „na dálku“ s Václavem Havlem z let 1985-86, Hvížďala  žil v Bonnu, Havel v Praze. Kniha vyšla poprvé česky v roce 1986 v Londýně.

Dílo Karla Hvížďaly prozrazuje, že jeho autor je člověk  pracovitý, pečlivý, kritický k sobě i k ostatním, a také velmi vzdělaný.  V srpnu letošního roku se dožil 81 let.

18. 11. 2022     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma