Navigace: Vladimír Slavík > Knižní pátek o díle Karla Poláčka

Knižní pátek o díle Karla Poláčka

 

Dnešním mladým lidem  je dílo  Karla Poláčka téměř neznámé, ale v mé generaci byl velmi populární.

 Karel Poláček se  narodil v roce 1892 v Rychnově nad Kněžnou  v rodině židovského obchodníka, od svých 15 let žil v Praze, kde vystudoval gymnasium.

První světovou válku prožil jako voják na srbské frontě.

Po válce díky svému  spisovatelskému talentu úspěšně působil jako novinář, především v Lidových novinách. Byl i členem Pátečníků, skupiny umělců a spisovatelů kolem tehdejšího prezidenta T.G. Masaryka.  V roce 1939 byl pro svůj židovský původ z Lidových novin propuštěn.  Zemřel  v roce 1945 ve věku 53  let v nacistickém koncentračním táboře Gleiwitz.

 Dílo: Povídky pana Kočkodana (1922). Mariáš a jiné živnosti (1924). Povídky izraelského vyznání (1926). Dům na předměstí  (1928). Muži v offsidu (1931). Hráči (1931). Hlavní přelíčení (1932). Michelup a motocykl (1935). Hrdinové táhnou do boje (1936). Okresní město (1936). Podzemní město (1937). Vyprodáno (1939). Hostinec u Kamenného stolu (1941). Bylo nás pět (1943).

 Poslední knihu psal již v době nacistické  okupace a je to vzpomínka na dětství.

Většina Poláčkových děl ná  humoristické prvky, které často  zasahují  až do satiry. Podle jeho předloh vznikly i  úspěšné filmy,   Muži v offsidu a Hostinec u kamenného stolu.

Nezapomenutelný byl televizní seriál z roku 1995 podle knihy Karla Poláčka  Bylo nás pět.  Je to o partě kluků z maloměsta a o jejich každodenních dobrodružstvích. Tu pěticí  tvořili Petr Bajza, syn obchodníka, Čeněk Jirsák, Antonín Bejval, Eda Kemlink a Pepek Zivar z chudobince.  Nezapomenutelný je herec  Oldřich Navrátil v roli pana Bajzy,  Dagmar Voškrnová v roli paní Bajzové, Stanislav Zindulka v roli pana Fajzla a Jiří Pecha v roli pana Zivara, válečného invalidy. Režisérem této šestidílné  televizní  inscenace byl Oldřich Smyczek.

Dílo Karla Poláčka určitě patří do pokladnice české literatury a může oslovit i současné čtenáře. Stejně jako tragický osud Karla Poláčka.

6. 5. 2022.     V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, netstránky doporučují happytrail.cz - cestování s úsměvem