Navigace: Vladimír Slavík > Knižní pátek o díle Richarda Konkolského

Knižní pátek o díle Richarda Konkolského

 Jeho životní osudy i literární tvorba jsou pozoruhodné. Narodil se v roce 1943 v Bohumíně, vyučil se zedníkem a vystudoval stavební průmyslovku v Ostravě. Již od mládí se věnoval  vodním sportům, stal se i mistrem severní Moravy v jachtingu.

V roce 1972 se zúčastnil  závodu osamělých mořeplavců přes Atlantik. Start byl  v anglickém Plymouthu a  cíl v americkém Newportu. Richard  Konkolski se svou vlastnoručně vyrobenou lodičkou  Niké se umístil na velmi dobrém 41. místě.  Pak pokračoval v plavbě kolem světa, která trvala 342 dny.  Byl  prvním Čechoslovákem, který obeplul zeměkouli.

V tehdejším Československu však nebyl za své výkony patřičně  oceněn. Vytýkal se mu individualismus a další prohřešky proti socialistickému sportu.

Se svou ženou a maličkým synem se proto v roce 1982 rozhodl emigrovat.  Odplul na své „kapesní jachtě“  ze Štětína  a nebezpečná plavba skončila  na americkém pobřeží v Newportu, který se stal na řadu let jeho novým domovem.  Odtud podnikl své další výpravy  po světových mořích.  Dvakrát se zúčastnil závodu osamělých mořeplavců kolem světa a v kategorii malých plachetnic  získal  v prvním závodě 4. a v druhém závodě 5. místo.

 Domů se vrátil až v roce 2016. Nyní žije se svou rodinou  v Dolní Lutyni.

Jeho knihy jsou čtivými cestopisy, ve kterých seznamuje čtenáře se  svými  zážitky a poznatky.  Výjimečný byl jeho dopravní prostředek.  Byla  to miniaturní loďka  pouze s nezbytným vybavením.

Doposud napsal a vydal tyto knihy:  Sám proti moři (1973). Dobrodružství  křtěné mořem ( 1976). 360 poledníků pod plachtami (1978). Aljašský deník ( 2011). Osamělá žena osamělého mořeplavce ( 2011). Setkání se Sv. Helenou ( 2011). Zápas o Atlantik ( 2011). Bouře před Bermudami ( 2013). Karibikem na Pacifik (2013). Obři oceánů (2013). Na ostrově pirátů (2016).

Je také autorem několika filmů a televizních dokumentů.

15. 4. 2022       V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, netstránky doporučují happytrail.cz - cestování s úsměvem