Navigace: Vladimír Slavík > Knižní pátek o díle Václava Kaplického

Knižní pátek o díle Václava Kaplického

 

Český národ v době německé okupace  měl velikou morální  oporu ve svých spisovatelích, kteří se věnovali historii. K těm patřil i Václav Kaplický (1895 – 1982.) Boj za národní zájmy, popisovaný v jeho knihách, posiloval i odpor národa proti nacismu v době Protektorátu. Psal nejenom o středověku, ale i  činnosti legionářů v Rusku v letech 1914 – 1919.

Narodil se v rodině nájemce statku v blízkosti Tábora, kde studoval  gymnázium.  V roku 1914 maturoval, a hned v následujícím roce byl odveden do první světové války na  haličskou frontu.  Zde byl zajat a následně vstoupil do československých legií.  Zúčastnil se v roce 1917 bitvy u Zborova  a absolvoval  cestu legií po transsibiřské magistrále do Vladivostoku. Domů se vrací v roce 1919. Po krátkou dobu působí v sekretariátu Svazu čs. legionářů a na ministerstvu národní obrany.

Ale pak se celoživotně věnuje literatuře. Byl redaktorem v nakladatelstvích Pokrok, Čin, Družstevní práce, Melantrich.

Byl velice plodným spisovatelem, napsal cca 15 knih včetně  dvoudílného románu  Železná koruna (1954) a Kladivo na čarodějnice ( 1963). Kniha je o soudních procesech ze 17. století, vedených proti „čarodějnicím“ v nedalekém Šumperku.  Děj  byl v roce 1969 použit jako  scénář pro film  Otakara Vávry se stejným názvem. Kniha i film byly tehdy mnohými  čtenáři a diváky chápány jako kritika zhoubnosti  totalitní  moci v padesátých letech minulého století  včetně politických procesů,  kdy přiznání ke „zločinům proti lidu“ bylo vymáháno  mučením nevinných obětí.  

Populární byl i byl i román „Život alchymisty“  o životních osudech  šarlatána  Edwarda Kellyho  na dvoře Rudolfa II.

Václav Kaplický zemřel  4. října 1982 ve věku  87 let a je pochován  na vyšehradském hřbitově. Busta na jeho hrobě je dílem sochaře Břetislava Bendy.

Knihy Václava Kaplického jsou vydávány i v současné době.  V knihovně MOb Hrabová je k dispozici kniha Kladivo na čarodějnice.

3. 6. 2022      V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma