Jeho kniha „Nebeští jezdci“ vyšla v roce 1964 a byl o ní mimořádný zájem. Poprvé se veřejnost oficiálně dozvěděla, že na porážce Německa se významně podíleli i českoslovenští vojenští letci , působící od roku 1939 ve Velké Británii. Příběh také brzy nabyl i filmovou podobu a film měl neobyčejný úspěch.
Vlastní jméno spisovatele je Richard Husmann. Narodil se v roce 1922 v úřednické rodině Praze, jako nadšený skaut se okamžitě po německé okupaci zapojil do odboje. Zanechal studia na gymnáziu a v sedmnácti letech byl vyslán se zpravodajským posláním do Německa. Odtud se dostal do Francie, krátce sloužil v cizinecké legii, a po pádu Francie byl evakuován do Velké Británie.
Nakonec skončil jako příslušník čs. 311. bombardovací perutě RAF jako zadní střelec bombardovacího letounu wellington.
Když v roce 1944 vypuklo Slovenské národní povstání, přihlásil se do letecké skupiny odesílané na východní frontu. Zde v čs. smíšené letecké divizi bojoval s velkým nasazením jako střelec bitevních letounů „šturmovik“. Na konci války utrpěl těžká poranění a dlouho se léčil. Po celý další život si uchovával přátelský vztah k veliteli své jednotky, k plukovníku Mikuláši Guljaničovi.
Jako většina příslušníků RAF byl po skončení války z armády propuštěn. Nepomohlo mu ani působení na východní frontě. V roce 1948 ve svých 26 letech dokončil gymnasium, pak byl dispečerem letového provozu, úředníkem, technickým překladatelem, plavčíkem, zemědělským dělníkem, nakládal i skládal vagony.
Od počátku 60. let přispíval povídkami o letectví do různých časopisů. V roce 1964 vyšli jeho „Nebeští jezdci.“ Zužitkoval v ní své zážitky z riskantních náletů na Německo a z leteckých bojů nad Atlantikem a Severním mořem. Román posloužil jako předloha pro film, na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem. Do kin se film dostal v roce 1968, režii měl Jindřich Polák, hlavní roli vyzvořil Jiří Hrzán.
Poslední léta Husmannova života byla poznamenána zhoršujícím se zdravotním stavem. Nepřestal se zaobírat literaturou, přemýšlel o románu, ve kterém by zpracoval své zážitky z působení na východní frontě. Již k tomu nedošlo, zemřel v Praze v roce 1987 ve věku 65. let.
Knihu Filipa Jánského pro tento pátek jsem vybral záměrně. V tyto dny se každoročně oslavoval konec 2. sv. války a připomínaly se především zásluhy Rudé armády. Napadením Ukrajiny Ruskem dne 24. 4. se vše velmi zkomplikovalo.
Pokud by měl o knihu někdo zájem, rád ji komukoliv daruji.
29. 4. 2022 V.S.