Navigace: Vladimír Slavík > Knižní pátek o knize Michaela Žantovského

Knižní pátek o knize Michaela Žantovského

 

Michael  Žantovský (*1949) je českým překladatelem z angličtiny, tlumočník, psycholog, publicista, textař, politik a diplomat. Svůj kladný vztah k jazyku anglickému  získal od rodičů, oba byli profesionální  překladatelé z tohoto jazyka.  Matka byla pro svůj židovský původ za války perzekuována. Starší sestra emigrovala v roce 1968 do Kanady. Absolvoval Filosofickou fakultu UK, obor psychologie,  v letech 1968 – 1969 studoval v  Montrealu.  Pak pracoval ve Výzkumném psychiatrickém ústavu v Bohnicích. V roce 1989 patřil k zakládajícím členům OF.

 Od roku 1992 až do nástupu do funkce velvyslance v USA působil jako tiskový mluvčí a poradce prezidenta republiky Václava Havla. Politicky se angažoval  v Občanské demokratické alianci, za kterou  byl v roce 1996 zvolen do Senátu, kde prosazoval zejména přijetí zákona o svobodném přístupu k informacím (tzv. stošestku) a dostupnost bydlení pro všechny občany. Ve volbách v roce 2020 již úspěšný nebyl.  V letech 1992 – 1997 byl velvyslancem v USA, v letech 2003 – 2009 v Izraeli a v letech 2009 – 2015 ve Velké Británii. Od roku 2015 je ředitelem Knihovny Václava Havla.

V roce 2014 vyšla jeho kniha o Václavu Havlovi a vzbudila velký ohlas. Autor patřil mezi nejbližší spolupracovníky Václava Havla, sledoval jeho životní osudy z bezprostřední blízkosti. Ve své knize informuje čtenáře nejenom o  výjimečnosti této osobnosti a nesporných zásluhách Václava Havla při boji s totalitním režimem,  ale i jeho lidských slabostech.

Kniha je velmi obsáhlá, má 564 stran a popisuje život a dílo V. Havla od jeho dětství v pražské rodině úspěšného podnikatele  až do smrti, která nastala dne 18. prosince 2011. O jeho skonu  prohlásila ošetřující jeptiška toto:  „Bylo to, jako když zhasne svíčka, tak tiché“. Zemřel ve svém sídle na Hrádečku, pochován je spolu se svou první ženou Olgou v kapli sv. Václava na Vinohradském hřbitově v Praze.

Václav Havel měl ambici být spisovatelem. Osud tomu však chtěl jinak. Stal se nejen úspěšným spisovatelem, ale i úspěšným politikem.  Jeho složitou  životní dráhu popsal autor knihy s neobvyklou objektivností  včetně situací, ve kterých Václav Havel se dopouštěl různých prohřešků a chyb.   K prospěchu byla i skutečnost, že Michael Žantovský je vystudovaným psychologem a využil svých znalostí  k vysvětlení mnoha  složitých situací v  životě Václava  Havla.  Ve své funkci poradce a tiskového mluvčího  byl přímým svědkem mnoha významných událostí.

Přidanou hodnotou této knihy jsou i stručné popisy  literárních děl  V. Havla, jako  Zahradní slavnost, Vyrozumění, Audience, Asanace, Vernisáž, Protest, Largo desolato a nakonec  i Odcházení.

Zajímavé detaily jsou uvedeny k populární hře  Audience kde se odehrávají nezapomenutelné dialogy mezi podnapilým šéfem pivovaru Sládkem a jeho podřízeným  intelektuálem  Ferdinandem Vaňkem.  Zde vznikla i populární  věta  „to jsou paradoxy“ .

Autor popisuje  složité vztahy  Václava Havla s Václavem Klausem,  Alexandrem Dubčekem,  Milanem Kunderou, Milanem Kňažkem, Pavlem Tigridem, Vladimírem Mečiarem,  Milošem Formanem, Janem Kavanem, Janem Třískou a dalšími.  Úzce a úspěšně  spolupracoval s dřívějšími členy KSČ a pozdějšími disidenty  Jaroslavem Šabatou, Ivanem Klímou, Ludvíkem Vaculíkem, Pavlem Kohoutem, Jiřím Diensbierem,  Dominikem Tatarkou, Zdeňkem Mlynářem a dalšími.

 Upřímné  přátelství  ho pojilo se Zdeňkem Urbánkem,  Jiřím Křižanem, Andrejem Krobotem, Petrem Oslzlým,  Joskou Skalníkem, Stanislavem Devátým, Ivanem Medkem, Pavlem Landovským, Jiřím Grušou,  Petrem Uhlem, Alexandrem Vondrou,  Vlastimilem Třešňákem, Vlastou Chramostovou, Stanislavem Milotou  a dokonce i s Joskou Skalníkem, který na něj donášel Státní bezpečnosti.

Pravdivě  jsou vylíčeny vztahy s manželkou Olgou Havlovou a s dalšími jeho osudovými ženami, především s Annou Kohoutovou, Jitkou  Vodňanskou a některými dalšími.

V tomto stručném článku nelze podrobně  popsat všechny  důležité  události   a etapy v životě  Václava Havla, jako je jeho disidentská činnost a  pobyty ve vězení,  kariéra spisovatele, celoživotní zdravotní problémy, politické a společenské úspěchy, které měl při svých návštěvách v USA a v dalších západních státech,  jeho podíl na přijetí  Československa v roce 1990 do NATO, zápasy s politickými protivníky při výkonu funkce prezidenta a další. Nejlépe je si tuto knihu přečíst. Bohužel, v místní knihovně není k dispozici.

14. 1. 2022    V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma