Navigace: Vladimír Slavík > Knižní pátek o knize Miloše Urbana

Knižní pátek o knize Miloše Urbana

 

 Miloš Urban se narodil  v roce 1967 v Sokolově, vystudoval FF UK v Praze a je úspěšným spisovatelem a překladatelem.

 Jeho literární výkonnost je úctyhodná. Doposud mu byly vydány knihy Poslední tečka za rukopisy, Sedmikostelí, Hastrman, Paměti poslance parlamentu, Stín katedrály, Santiniho jazyk, Pole a palisáda, Mrtvý holky, Michaela, Lord Mord, Boletus Arcanus, Praga Piccola, Urbo Kune, Přišla z moře, Závěrka a KAR.

Mimo to přeložil z angličtiny 6 románů a je autorem dvou divadelních her.

Velmi úspěšný je jeho román Sedmikostelí. Vyšel v roce 1998 a u čtenářů vzbudil velkou pozornost, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Děj se odehrává v Praze. V roli vypravěče je policista-pochůzkář Květoslav Švach.  Je to  neúspěšný a osamělý člověk, který svou pozornost obrátil k minulosti.

Nejprve vypráví o svém dětství, a pak se svěřuje se svým malérem policisty. Při hlídání svědkyně se opil ve službě  a hlídaná osoba byla ráno nalezena oběšená.

 Od policie byl vyhozen a začne se věnovat historii, konkrétně době  Karla IV. Seznamuje se s tajemnou postavou cizince Matyáše Gmünda, jenž s ním sdílí obdiv ke gotické architektuře a odpor k té současné. Tajemného cizince doprovází po pražských kostelích.

Ve městě v té době se zvyšuje počet   vražd. Oběťmi jsou většinou lidé, kteří se podíleli na moderních stavbách.  Bývalému policistovi je nabídnut návrat do služby,  což tento  po delším váhání přijímá.

 Na konci příběhu se dozvíme, že Gmünd je šéfem  Bratrstva Božího těla, které je strůjcem těchto vražd.

V pražském Novém městě si nakonec skupina vytvoří  středověkou část, kde všichni žijí jako ve středověku a nikdo cizí se tam neodváží  vejít. Hranice vytyčuje šest gotických kostelů, některé v reálné podobě, jiné  v rovině legend.

V Česku kniha vyšla třikrát, román byl přeložen také do němčiny, nizozemštiny, maďarštiny, slovinštiny, korejštiny a španělštiny. Ve Španělsku byl po několik let bestcellerem.

27. 5. 2022      V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma