Navigace: Vladimír Slavík > Knižní pátek o knize Zdeňka Jirotky

Knižní pátek o knize Zdeňka Jirotky

 

Dnešním tématem bude humoristický román Zdeňka Jirotky z roku 1942 – Saturnin. V temných dobách Protektorátu to byl počin nanejvýš prospěšný. Při jeho čtení bylo možno alespoň na chvíli zapomenout na tehdejší strasti a starosti. Je psán jemným, kultivovaným jazykem  s  uplatněním suchého anglického humoru a s častým využitím přísloví a lidové moudrosti.

V knize je popsán příběh mladého bohatého muže, který žije vcelku klidný a pokojný život. Občas si chodí zahrát tenis, ale příliš se mu to nedaří. Největší motivací je pro něj překrásná slečna Barbora, která tuto hru ovládá mistrně. Tento pohodlný život mu však skončí přijmutím výstředního a originálního sluhy Saturnina. Bez vědomí svého pána, Jiřího Ouklického, přestěhoval domácnost na obytnou loď. Vše bylo v pohodě, ale ta skončila příchodem stále reptající tety Kateřiny a nepraktického bratránka Milouše. Následuje barvitý  popis několika vesměs humorných příběhů těchto a dalších protagonistů.

Na motivy románu natočil roku 1994 režisér Jiří Věrčák celovečerní film, který byl současně  zpracován do podoby čtyřdílného televizního seriálu. Ve filmu i v seriálu účinkovali Oldřich Vízner (Saturnin), Ondřej Havelka (Jiří Ouklický), Petr Vacek (Milouš), Lucie Zedníčková (slečna Barbora), Milan Lasica (doktor Vlach), Lubomír Lipský (dědeček). Svéráznou tetu Kateřinu ztvárnila Jana Synková.

 Dalším románem Zdeňka Jirotky  byl Muž se psem (1943). Byla to parodie na detektivní žánr, a i tako kniha byla velmi úspěšná.

Jinou knihu již nenapsal, po skončení války se stal redaktorem. Pracoval v redakci časopisu Svobodných novin, později v  Dikobrazu, působil i v redakci  Československého rozhlasu. Ke konci své pracovní kariéry se opět vrátil do Dikobrazu, stal se zástupcem šéfredaktora a z této funkce odešel v roce 1971 do důchodu.

Zdeněk Jirotka se narodil v roce v roce 1911 v Ostravě, z reálního gymnasia byl v kvintě vyloučen, načež se vyučil zedníkem. Rodina se přestěhovala do Hradce Králové, kde v roce 1933 maturoval na stavební průmyslovce. Pak vstoupil do armády, kde působil v důstojnické funkci jako stavební dozor. Sloužil v Košicích, Banské Bystrici, Vyškově a v Brně. V roce 1939 se oženil v Hranicích, za války působil na ministerstvu veřejných prací v Praze.

Jeho maminka byla učitelka ručních prací, tatínek měl v Ostravě reklamní agenturu a působil aktivně i v ochotnickém divadelním spolku Kolár.

Zdeněk Jirotka zemřel  ve věku požehnaných 92 let v roce 2003.

Nakonec  jedna zajímavost. Kniha vyšla nedávno i ve Vietnamu a stala se tam bestcelerem. Prý proto, že Vietnamcům je humor Zdeňka Jirotky velmi blízký.

26. 8. 2022    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma