Navigace: Vladimír Slavík > Knižní pátek o knize Zdeňka Zapletala

Knižní pátek o knize Zdeňka Zapletala

 

Kniha má název Půlnoční běžci a možná přijde vhod jako oddychová četba v době letošních dovolených v případě deštivého počasí.

Nejde o žádnou scifi, detektivku nebo něco podobného. Je to velmi inteligentně napsaný text o životě  v době reálného socialismu. Postavy lékaře Doktora, právníka Barona, Inženýra, Pilota,  Ošetřovatele, Šampióna, Zubaře a jejich partnerek, známých, kolegů a také obyvatel Paneláku č. 66 jsou popsány pravdivě včetně absurdit tehdejší doby, kdy významnou osobou na maloměstě byl  řezník, zelinář, instalatér.  Maso, jižní ovoce a kolo Favorit bylo nedostatkovým zbožím a stálo se na ně ve frontách.  Na auta byly pořadníky, na cesty do zahraničí výjezdní doložky, na západní zboží bony a tuzexy.  Byty a chaty se stavěly svépomocí.  Všichni měli zhruba stejný plat, a aby si přilepšili, museli mít potřebné známosti.

 V této nenormální době si mnozí zpestřovali své životy pořádáním domácích i  podnikových mejdanů s  nemírným požíváním alkoholu, a také pěstováním mimomanželských vztahů. Zpestřovali si tak své nudné  a promarněné životy.

 Půlnoční  běžci  jsou jedním z nejlepších českých románů o té divné době a autor velmi schopným vypravěčem a glosátorem.  Jeho protagonisté  (Doktor, Baron, Pilot, Šampión, Zubař a ostatní)  hledají odpověď na otázku, jak v tomto nečase smysluplně žít, nejen si užívat. To je základní motiv románu  Půlnoční běžci.

Zdeněk Zapletal se narodil v roce 1951 v Kyjově nedaleko Hodonína. Jeho otec v roce 1968 emigroval do Kanady.   Později vyrůstal v Bzenci a ve Zlíně, a vystudoval střední školu v Otrokovicích. Po maturitě byl přijat na  Farmaceutickou fakultu UK v Bratislavě. Studium zanedbával kvůli poezii, lácse a alkoholu.  Také se  věnoval hudbě se skupinou Tunel, pro kterou psal melodie i texty. Ale nakonec úspěšně absolvoval a stal se farmaceutencem .

Jako lékarník působil  v Holešově  a ve volných chvílích se věnoval psaní.  Zpočátku publikoval poezii a kratší prózy v Mladém světě. Po výrazném úspěchu románu  Půlnoční běžci  (1987) se stal spisovatelem na volné noze. Na  Půlnoční běžce byly v mnoha městech u prodejen Kniha fronty,  kniha se stala bestsellerem a prodalo se jí přes 100 tisíc výtisků.

V devadesátých letech vystřídal mnoho povolání, byl profesionálním řidičem, prodavačem, stavebním dělníkem a i knihkupcem. A také moderátorem zlínského rádia Publikum a ředitelem jiného zlínského rádia AZ.

Od roku 2000 působí jako scnárista a spolupracovník filmového režizéra Roberta Sedláčka. Přitom se stále věnuje literatuře. V roce 2013 vyšla jeho novela Popík, ve které v ironickém duchu popisuje český šoubyznys. Vloni, 3. září, slavila ve Zlíně  tato neobvyklá osobnost a vynikající spisovatel, pan Zdeněk Zapletal,  sedmdesátku

29. 7. 2022    V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma