Tato osobnost s ostravskými kořeny je mladším generacím téměř neznámá. Uvedu proto o Ivanu Binarovi pro čtenáře Hrabovských novin několik informací.
Narodil se v roce 1945 v Boskovicích, po maturitě vystudoval na Pedagogickém institutu v Ostravě češtinu, dějepis a výtvarnou výchovu. Krátce působil jako učitel na základní škole v Ostravě a jako pedagogický pracovním v Domě Pionýrů a mládeže.
Táhlo ho to ale k divadlu. Významně se podílel na aktivitách ostravského studentského Divadélka pod okapem (později Waterloo), a to i v období po roce 1968. Vystupoval v něm i Karel Kryl, byl zde uspořádán večer na paměť Jana Palacha a Jana Zajíce. V březnu 1970 bylo divadlo normalizačními úřady zrušeno.
Členové divadla se svými příznivci se dál neoficiálně scházeli a na jednom setkání si zazpívali i písničku z muzikálu Syn pluku, které divadlo uvedlo v době své existence. Nasazený udavač upozornil Veřejnou bezpečnost na „závadný obsah“ této písničky, následoval soudní proces a čtyři bývalí herci divadla Waterloo byli odsouzení k nepodmíněným trestům za „urážku socialistické země a její bratrské pomoci“, Ivan Binar na 12 měsíců.
Po návratu z vězení pracoval jako závozník, později jako strojník na čističce odpadních vod. V lednu 1977 podepsal Chartu 77 a byl nucen opustit republiku. Emigroval do Rakouska, působil ve Vídni jako překladatel a restaurátor starožitné keramiky. V roce 1983 se přestěhoval do Mnichova, kde se stal redaktorem radiové stanice Svobodná Evropa. Od roku 1994 žije v Praze a živí se jako spisovatel. Krátce působil i ve veřejných funkcích jako předseda Obce spisovatelů a člen Rady České televize.
Literární dílo Ivana Binara:
1969: Knížka o tom, jak pan Bouda s cirkusem se světem loudá (povídky pro mládež). 1974: Kdo, co je pan Gabriel? (samizdat, román). 1978: Rekonstrukce (samizdat, autobiografický román). 1985: Rozprava v krabici (povídky v pohádkové tradici). 1988: Kytovna umění ( o pobytu v rakouském exilu). 1996: Jeníkova práce (fantaskní próza). 1997: Ohrada ( román o totalitní moci). 1997: S kouzelníkem do světa ( próza pro mládež). 2000: Sedm kapitol ze života Václava Netušila, aneb s kolem do světa (román).
Nakladatele nenašla jeho sbírka básní pro děti s názvem Rýmovačka pro kočku. Obsahuje 21 básníček. Sbírka začíná takto:
1) Povídám povídám básničku pro zatoulanou kočičku. Na Svatodušní svátky vrátila se nám zpátky. 2) Hádala se s kočkou kočka, zda se myší dočkají, když si spolu v tramvaji na honěnou zahrají. Dočkaly se revizora, docela jiného tvora než je myš, to si piš! Teď to mají, holenku! Necvakly si jízdenku. Teď je čeká bez legrace veřejně prospěšná práce. 3) U Valčíků na chalupě, kocour Dodo strašně dupe. Dostal k svátku od tetičky, slušný obnos na botičky. Na každé noze pohorku, dupe v domě, na zahradě, už z něj mají po náladě, dusá po dvorku. Myši z dálky už ho slyší. Snadno před ním utíkají, v podzemí se ukrývají, odtud se mu vysmívají. Daleko s to Dodo dotáh, je je z tebe kocour v botách.
3. 2. 2023 V.S.