Navigace: Vladimír Slavík > Komunální legislativa - pokr. 2

Komunální legislativa - pokr. 2

 

S ohledem na aktuální poptávku budu se věnovat v dnešní lekci zákonu č. 132/2006 Sb., o kronikách obcí. Tento zákon je velmi stručný  a jeho znění srozumitelné i občanům bez právnického vzdělání.

V § 1 je napsáno, že každá obec vede kroniku obce, do níž se zaznamenávají zprávy o důležitých a pamětihodných událostech v obci pro informaci i poučení budoucím generacím.

V §2 jsou uvedeny detaily o způsobech vedení kroniky.

V §3 je napsáno, že zápis do kroniky se provádí nejméně 1x za kalendářní rok a že o obsahu zápisu rozhoduje obec.

V §4 je popsána možnost občanů obce nahlížet do kroniky a navrhovat  eventuální úpravy zápisu.

V případě porušování tohoto  zákona  nejsou žádné sankce. Možná proto, že zde nejde ani o peníze ani o jiné újmy občanů. Osobně se domnívám, že většině občanů je zákon o kronikách zcela lhostejný a vůbec netuší, že existuje.

 Přesto  mají občané i  u tohoto a jemu podobných zákonů možnost  podat stížnost, a to u  ministerstva vnitra. To tehdy, když tento  zákon není dodržován a někomu z občanů  to výjimečně vadí. Toto právo je dáno § 129, odst. 1 zákona o obcích.  Krajské úřady s tím nemají nic společného. Na ministerstvu vnitra se konkrétně  problematikou kronik zabývá v současné době Mgr. Květa Hrnčířová z odboru archivní správy a spisové služby.

V zákoně o kronikách  není žádná zmínka o letopiseckých komisích. To proto, že nejsou pro funkčnost tohoto zákona bezpodmínečně nutné.  Také ne ve všech obcích jsou ustaveny.

Důležitá je existence kronikáře, který je podle zákona nezbytný.  Předpokládá se, že obec  do této funkce jmenuje osobu, která má pro tuto činnost potřebné předpoklady. Měl by to být bezúhonný a vážený občan, zajímající se o dění v obci, pokud možno pamětník, který nepřetržitě, bezprostředně a   osobně sleduje všechny důležité události a pak je patřičným způsobem zaznamená do kroniky.

Zbývá vysvětlit, proč  v zákoně  o kronikách je napsáno „o obsahu zápisu rozhoduje obec“.  Podle mého názoru je to  pojistka pro případ, že by kronikář  nebyl ve svých zápisech objektivní nebo si svou práci různým způsobem ulehčoval.  Ani to nelze vyloučit. Ve většině obcí  však  rada nebo zastupitelstvo svému kronikáři věří a jeho zápisy bez problému ratifikuje.  Formální důkaz o projednání může být důležitý v případě eventuálních soudních sporů. Dříve poměrně častých, nyní zcela výjimečných.

Pokud jde o  Hrabovou, je mezi ostatními městskými obvody výjimečná tím, že zásluhou našich předků máme obecní kroniky  na vysoké úrovni. Dokonce její nejstarší části jsou digitalizovány a přístupné všem občanům, kteří se o ni zajímají.

 Nutno ocenit nedávné rozhodnutí  současné rady, že do funkce předsedy letopisecké komise jmenovala  pana Martina Slepičku. Jeho aktivita i odborné vzdělání  jsou výjimečné a  pracovní plány, které pubikoval,  oživí činnost letopisecké komise, a to nejenom v oblasti kroniky, ale i v celé řadě jiných aktivit, vše ke prospěchu občanů našeho obvodu.  Mi osobně vůbec nevadí, že Martin Slepička patří k naší nejmladší generaci.  Za rozhodující považuji způsob myšlení, elán a další potřebné vlastnosti, nutné pro výkon veřejných funkcí, ne věk.

21. 8. 2016    V.S. 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma