Velmi pozorně sleduji v rozhlase, v televizi i na internetu průběh této pohromy. Jestli to je pouze pohroma nebo dokonce katastrofa, to dnes ještě nikdo neví.
Lidová moudrost říká, že každé zlé je pro něco dobré. V tomto případě očekávám po odeznění následků této nemoci určité zlepšení vztahů mezi státy, národy, příslušníky různých náboženství atd. K tomuto názoru mě vede přesvědčení, že se na základě této události uplatní i u lidstva přirozený pud sebezáchovy.
A možná se dokonce zlepší i mezilidské vztahy nejenom v globálním měřítku, ale i mezi občany naší obce.
Po ukončení každé krize se hledají nejen její příčiny, ale také poučení. Začne se více naslouchat osobnostem, kteří mají dar vidět souvislost mezi ději minulými, současnými a také budoucími.
Touto osobností je v mých očích v České republice filosof Ph.D. Tomáš Sedláček. Vyučuje filosofii, ekonomii a dějiny ekonomických teorií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Své názory a doporučení sepsal v publikacích „Ekonomie dobra a zla“ (2017) a „Druhá derivace touhy (2018). Autor těchto knih je vyhledávaným přednášejícím a diskutérem na světových univerzitách a ekonomických konferencích. Čas od času mu poskytuje prostor i Čs. televize a Čs. rozhlas.
Myslím, že jeho názory budou zajímat i některé čtenáře Hrabovských novin. Budu se snažit z jeho článků, poznámek a esejí vybírat ty nejzajímavější.
V následujících dnech budu zveřejňovat výňatky z knihy „Druhá derivace touhy“. Dnes to bude úvaha na téma „Jedenácté přikázání – Nezastavíš se!“ Autor ji napsal 14.6.2009.
„Václav Havel před nějakou dobu zpochybnil smysl „růstu za každou cenu“. Otevřel tím hluboké téma, protože se dotkl samého božiště naší novodobé víry. Zpochybnil růst, největší maximu současné ekonomie – a do jisté míry by se dalo říci i celospolečenského života.
Abychom se vyhnuli mýlce: nemám nic proti růstu, považuji jej za přirozený – vše živé roste. Ale jen do jisté míry. Od zdravého dítěte jistě budeme fyzický růst čekat a z každého centimetru se radovat. Jak ale dítě vyroste v dospělého člověka, bylo by asi hloupé čekat nárůst výšky. A zlobit se na dotyčného, pokud růst přestane. Od dospělého čekáme růst v jiných oblastech, třeba ve vzdělání nebo kulturnosti.
Podobně je tomu s růstem společnosti. HDP není jedinou dimenzí, ve které je zdravé růst, to se dá dělat i v jiných oblastech. Pokud se jedná o zdravý a vyvážený růst, nic proti, ale nesmí k tomu docházet na úkor zadluženosti buď finanční nebo i ekologické, což se dělo a děje dál“.
Článek pokračuje popisem vývoje lidské společnosti od nepaměti po dnešek. Zdůrazňuje se extrémní rychlost tohoto vývoje v současné době. Uvádí se například, že materiální vybavení domácnosti se po tisíciletí prakticky neměnilo. Krb, oheň na vaření, stůl, židle, postel, poličky, nádobí a pár ozdob. Až v posledních dvou stoletích se vybavení průměrné domácnosti začalo prudce měnit. Dřívějši potřeby a zvyklosti se během krátké doby radikálně změnily.
Jaké je poučení z této úvahy? Autor oprávněně upozorňuje na nesmyslnost úsilí o každoroční růst HDP, a to především cestou nepotřebného a hlavně neekologického růstu osobní spotřeby rodin i jednotlivců. Důsledek se projevuje v drancování přírodních zdrojů a v přeměně významných ploch pevniny i moří ve skládky opotřebených předmětů a jiných odpadů. I to jsou důsledky honby za stále vyšší HDP. Ve velkém rozsahu se vyrábí předměty, které si lidé kupují pouze na základě pomíjivé módy a rafinované reklamy a ne na základě skutečných potřeb.
20.3.2020 V.S.