Navigace: Vladimír Slavík > Kronika MOb Hrabová (21)

Kronika MOb Hrabová (21)

 

Rok 1992, str. 30, 31.

Knihovna: K  1.1. 1992 měla knihovna v Hrabové ve svém fondu 14 700 knih, z toho 8 000 beletrie pro dospělé, naučné literatury 3 500 svazků. V oddělení pro mládež bylo 2 600 svazků beletrie a 400 naučných knih. V evidenci bylo zapsáno 580 čtenářů, z toho 230 dětí. Nové knihy nakupuje pro své pobočky Knihovna města Ostravy. Skladba fondu knihovny v Hrabové odpovídá velikosti pobočky a současným finančním možnostem města. Knihovna je po přestěhování z ulice H. Huga umístěna v bývalém kulturním středisku Paskovská 35.

 Společenský život:  V Hrabové prakticky neexistuje, zájemci o kulturní vyžití realizují své představy mimo Hrabovou. V současné době není zde kino, divadlo, ani restaurační zařízení slušné úrovně. Jediným místem, kde může dojít k setkání se zástupci ÚMOb Hrabová s občany v rámci pravidelně konaných besed je zcela zdevastovaný sál restaurace „U Lípy“. Spolkovou činnost vyvíjí pouze požárnici a fotbalový oddíl Sokola. Myslivecké sdružení a Zahrádkáři: o jejich organizacích se vedou přehledy, avšak o jiných organizacích společenského charakteru není téměř slyšet. Z politických stran a hnutí je občany registrována pouze činnost komunistické strany a čs. strany lidové. Pokus o zavedení pravidelných diskoték mládeže v restauraci „U Lípy“ po několika pokusech ztroskotal, a to pro odpor místních občanů. Hrabová se stala cílem konfliktní mládeže z širokého okolí, následně byl rušen veřejný pořádek a noční klid, proto ÚMOb další akce podobného typu nepovolil.

Zemědělství: V roce 1992 požádala řada občanů o vyjmutí svých pozemků z kolektivního obdělávání zemědělské půdy v rámci Zemědělského družstva (pan Karel Mutina, paní Jarmila Rusková, paní Miroslava Jurásková, paní Milada Chlupatá, paní Vlasta Petrová, Pan Vlastimil Gromnica, paní Milada Chlupatá, pan Leopold  Motloch, paní Marie Veselská, paní Marie Ctiborová a pan Zdeněk Sýkora. Nejrozhodněji zasáhl do hospodaření ZD uplatněný restituční nárok pana Otakara Lyčky a jeho dědiců, jimž připadl kravín, výkrmna pro 500 prasat, seník, sýpky na obilí a zařízení stavební skupiny. Panu Otakaru Lyčkovi bylo vráceno 38 ha zemědělské půdy z původního vlastnictví cca 120 ha. Rozhodující část z jeho pozemků byla zabrána na vytvoření haldového hospodářství Dolu Paskov. Stav zaměstnanců Zemědělského družstva se snížil na 53 osob, Zemědělské družstvo obhospodařovalo 393 ha zemědělské půdy, výnos obilnin činil 48,7 q/ha.

Ekologie: Na jaře 1992 odbor ekologie Magistrátu necitlivě povolil bez souhlasu ÚMOb vykácení několika desítek vzrostlých líp a dubů o průměru 40 – 70 cm na severní straně hráze Pilík, které tvořily přírodní ochrannou bariéru proti odvalu Dolu Paskov. Vykácení bylo provedeno v rámci rekultivace nádrží Pilík 1 a 2 a investiční činnosti dolu Paskov u nádrže Pilík 3. Plánovaná úprava svahů a výsadba lesního porostu do konce roku nebyla provedena. Vykácení stromořadí nemělo souvislost  s investiční činností Dolu Paskov. Jde o klasický případ přežívajícího necitlivého přístupu k životnímu prostředí ze strany města Ostravy a jeho úředníků.

Zdroj: Kronika MOb Hrabová (kronikářka Irena Polanská).

Pondělí 10. února 2025      V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma