Rok 1990 – pokračování, str. 16, 17, 18.
Bydlení: V roce 1990 bylo evidováno v Hrabové 557 rodinných domků a 638 tzv. státních bytů v lokalitě Šídlovec a ul. Jestřábského. Správu a údržbu státních bytů prováděl Podnik bytového hospodářství v rámci ObNV Zábřeh. Údržba bytového fondu byla silně zanedbaná. Uživatel ve staré části Šídlovce platil za dvoupokojový byt nájemné ve výši 60 Kč měsíčně, v nové části u dvoupokojového bytu s dálkovým vytápěním 96 Kč a u třípokojového bytu 160 Kč měsíčně. V tomto roce přispívá stát na údržbu bytového fondu v poměru 1 : 1, to znamená, že na 100 Kč zaplaceného nájemného přispíval bytovému podniku 100 Kč.
Bezpečnostní situace: V Hrabové není umístěna služebna policie. Nejbližší služebna se nachází na ul. Dr. Martínka v Hrabůvce. V dřívějších dobách byla v Hrabové četnická jednotka v síle 9 mužů.
Doprava: Dopravní spojení s jednotlivými částmi města a s jeho centrem je zabezpečováno autobusy Dopravního podniku města Ostravy. Linka 39 spojuje Důl Paskov s vozovnou v Porubě, linka 41 spojuje Hrabovou se Zábřehem a Vítkovicemi (kostel). Mimo to jezdí ještě účelový spoj č. 20, zajišťující dopravu zaměstnanců do Nové Huti v Kunčicích. Platí jednotná cena jízdného 1 Kč (bez přestupu). Na území Hrabové je 7 autobusových zastávek, mezi jízdní interval v době dopravní špičky je 15 minut, v jiné době 30 – 40 minut. Dopravní obsluha je zajištěna i v nočních hodinách s intervalem 1 hodina.
Školství: Základní škola je na ul. Paskovská (Šídlovec), Má kapacitu 450 žáků a v roce 1990/1991 ji navštěvuje 404 žáků. Učitelský sbor má 30 členů. Střecha školy se nachází ve velmi špatném stavu, do učeben zatéká. Mateřská škola na ul. V. Huga a na Příborské ulici je využita na plnou kapacitu, tj. 80 dětí. Veškeré náklady spojené s provozem školek plně hradí stát – ObNV Zábřeh. Rodiče na provoz nepřispívají, jídlo je zdarma.
Tělovýchova: Činnost vyvíjí pouze fotbalový a tenisový oddíl pod souhrnným označením SOKOL. Tělovýchova dřívějšího zaměření neexistuje, sál v hostinci U Lípy je nevyužit, část mládeže se schází v zimních měsících k míčovým hrám v tělocvičně Základní školy.
Kulturní vyžití: Hrabová nemá vytvořeny podmínky pro kulturní vyžití občanů, divadelní spolek „Vojan“ v minulých letech zanikl, nejsou k dispozici vhodné místnosti a zájem, především mladých, je zaměřen jiným směrem. Aktivní činnost vyvíjí pobočka Městské knihovny (umístěna v přízemí budovy tzv. Nové školy z roku 1905). Navštěvují ji především starší občané. Knihovna má k dispozici 11 200 svazků a eviduje 520 čtenářů. Společenské zábavy či večírky politických a zájmových organizací jsou vesměs pořádány mimo Hrabovou, především v Kulturním středisku Dolu Paskov.
Sociální složení obyvatelstva: Věková skladba obyvatelstva dle věkového rozlišení je v Hrabové velmi nepříznivá. V době komunálních voleb v listopadu 1990 měla Hrabová 3 526 obyvatel, z toho 2 631 občanů mělo volební právo (1 256 mužů, 1 375 žen), avšak z těchto 2 631 občanů bylo 870 občanů důchodového věku, tj. 33 %. V oblasti rodinné zástavby (Paskovská a Krmelínská ulice) je situace mnohem horší, neboť z 1 219 občanů s volebním právem (572 mužů a 647 žen) je v důchodovém věku 500 občanů, tj. 41 %. Tento stav je zřejmým důsledkem zanedbanosti občanské vybavenosti (schází kanalizace, plynofikace, v jižní části je stavební uzávěra) a odchodem mladých za vyšším standardem do města. Poněkud příznivější je stav v oblasti Šídlovce, kde z 1 412 občanů zapsaných ve volebních seznamech je v důchodovém věku 370, tj. 26 %.
Zdroj: Kronika MOb Hrabová (kronikářka Irena Polanská).