Navigace: Vladimír Slavík > Kunčická Nová huť na začátku roku 2021

Kunčická Nová huť na začátku roku 2021

 

V tomto podniku pracovaly dříve desítky občanů Hrabové a některé možná budou zajímat aktuální informace o tomto podniku.

 V loňském roce přešel do vlastnictví  britského podnikatele Sanjeva Gupta, jehož společnost GFG Alliance patří mezi největší celosvětové výrobce oceli. Bývalá NHKG nyní nese  název LIBERTY Ostrava, a.s.  Vyrábí se zde ocelářské výrobky pro stavebnictví, strojírenství  a také vrtné trubky pro těžbu nafty a ocelová svodidla pro dopravní komunikace.

 V podnikovém časopise č. 1/2021  jsem si přečetl následující zajímavosti:

V současné době zde pracuje přibližně  6 tisíc zaměstnanců, průměrný měsíční výdělek v roce 2019 (bez započtení managementu) činil 38 680 Kč. V důsledku koronavirové krize byla v loňském roce výroba částečně omezena. Zaměstnanci mají nárok na  týden dovolené navíc, příspěvky na životní a penzijní připojištění, zvláštní odměny při pracovních výročích, při narození dítěte a při odchodu do důchodu. V letošním roce se počítá se zvýšením mezd o 2,4 %.

Intenzivně se připravuje výstavba dvou elektrických hybridních pecí,  které mají nahradit výrobu ocele v současných čtyř tandémových pecích. Ty nejsou již konkurenčněschopné, vyžadují velké objemy tekutého surového železa, kyslíku a žáruvzdorných materiálů. Náklady na výrobu ocele  se tím sníží  o 20 %.  Nová ocelárna má zahájit provoz v roce 2023.  V huti tak poklesne celková spotřeba uhlí a železných rud, významně  se sníží produkce oxidů uhlíku, dusíku a dalších škodlivin.

Připomíná se výstavba středojemné válcovny, která byla uvedena do provozu před 40 lety, v roce 1981. Pamětníci možná  vzpomenou, jakými obtížemi byla tato stavba  doprovázena a s jakou slávou byla SJV, tehdy jedna z největších válcoven v Evropě,  uváděna do provozu.

Zajímavá je zpráva o dopadech koronaviru na celosvětovou výrobu ocele, která v roce 2020 poklesla pouze o 1,3 %. Největší výrobní výpadky byly ve Francii, Španělsku, USA, Japonsku a Indii. Naproti tomu byl zaznamenán růst v Číně, kde se vyrobilo 961 mil. t ocele.

Ve vedení této ostravské huti došlo k personální změně.  Dosavadní generální ředitel Pascal Genest byl dočasně nahrazen  Paramjitem Kahlonem.

 Mezi vrcholnými manažery firmy LIBERTA – STEEL je poměrně hodně těch, kteří dříve pracovali  v hutním a těžebním průmyslu  v Indii, Turecku, Kazachstánu, Mosambika a jinde. Jsou absolventy příslušných vysokých škol  v oboru metalurgie a strojírenství.

Bývalý majitel Nové hutě, společnost Arcelor Mittal,  si nevede špatně. V roce 2018 tato firma indického podnikatele  koupila největší italskou huť s kapacitou 3,3 mil.t, zaměřenou na výrobu ocelových plechů. V podniku  stále pracuje téměř 11 tisíc zaměstnanců. Plánuje se postupné rozšiřování výroby, která má v roce 2025 dosáhnout  8 milionů tun.

Poslední zajímavou  zprávu, kterou jsem si v uvedeném časopise přečetl,  je  informace o rozšíření „impéria“ britského  podnikatele Gupta a současného majitele hutě  LIBERTY - Ostrava  do sousedního Polska, kde nyní probíhají jednání o koupi hutního podniku v Čenstochové.

9. 3. 2021      V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma