Různá možná ohrožení existence lidstva jsou odjakživa velmi atraktivním tématem i v literatuře. Z těch tuzemských autorů připomenu Karla Čapka (R.U.R., Válka s mloky, Krakatit, Bílá nemoc). Tyto příběhy jsou založeny na fantazií spisovatelů a prozatím se díkybohu neuskutečnily.
Ale je zde současná realita. Tím míním terorismus, možné havárie jaderných elektráren a průmyslových podniků, živelní pohromy a nekontrolovatelné šíření nakažlivých nemocí.
Svět nyní zcela nečekaně přepadla nakažlivá nemoc, koronavirus. I když úmrtnost je poměrně nízká, důsledky mohou být velmi závažné. Vysoká nemocnost může ochromit fungování energetiky, dopravy i zdravotnictví.
Rychlá likvidace této epidemie je v rukou všech občanů. Je nutno důsledně dodržovat všechna vyhlášená opatření, používat roušky a respirátory, vyvarovat se těsnému styku s jinými osobami a omezit shromažďování a cestování občanů. Jde o infekci, která se šíři prostřednictvím mikroskopických kapének, které vdechujeme nebo které ulpí na povrchu našeho těla.
Ne všichni si uvědomují význam těchto pokynů. Zde mají svou úlohu i samosprávné orgány obcí, a to především v oblasti osvěty, a také v oblasti kontroly při dodržování celostátně vyhlášených opatření.
Jaká je v tomto směru situace v Hrabové? Nic moc. Řádně nefunguje ani místní rozhlas. Také oficiální mediální prostředek, webové stránky obce, přináší pouze základní informace, žádnou účinnou osvětu.
Příliš se prozatím neprojevuje svými radami a doporučeními ani nedávno zřízená zdravotnická komise. Výjimkou jsou praktické rady MUDr. Poláčkové při údržbě doma vyrobených roušek, které jsem si přečetl na webových stránkách obce. V urychlenějším režimu nejsou na "úředních " webových stránkách zveřejňovány ani informace z jednání rady a zastupitelstva.
Pokud jde o zastupitelstvo, jeho činnost je zcela ochromena. K současné situaci se veřejně vyjadřují pouze někteří zastupitelé (Gromnica, Orkáč, Trávníček). Přitom by bylo žádoucí svolat mimořádnou poradu zastupitelů při respektování platných omezení, zhodnotit současnou situaci a stanovit další úkoly. Aby občané věděli, že vedení obce stále existuje a situaci má pod kontrolou.
Speciální poznámku mám k rouškám. Jejich používání má určitě svůj význam, což pochopí i laik. Vždyť viry, příčina této nemoci, se „usadí“ i na relativně rozměrných částicích prachu, které i tyto jednoduché roušky jsou schopny ve fázi vdechu v určitém rozsahu zachytit. Mimo to je zde prokazatelný účinek při výdechu. Nebo se mýlím? Doufám, že ne.
Takže aktivita některých našich občanek a občanů při šití roušek by si zasloužila všeobecnou verbální a materiální podporu, a to i ze strany samosprávných orgánů. Míním tím podporu aktivit především paní Chlupaté, Bendové, Hromádkové, Vlčkové, Bezděkové, Kučerové, Štěpánkové, Zatloukalové, Janečkové, Somerové, Korbelové, Koběrské, Orkáčové, Štalmachové , Masňákové, pana Koutného, Šimůnka a mnoho dalších. Pro mě to je spontánní a nezištný projev pomoci při řešení této neočekávané situace. Mimo mé chápání jsou snahy o znevažování této iniciativy. Určitě v tom není žádný "politický" nebo jiný záměr, ale pouze obyčejná lidská hloupost.
23.3.2020 V.S.